Płyta dwukierunkowo zginana – wyznaczenie grubości otuliny
Spis treści
Wyznaczenie grubości otuliny zbrojenia dla płyty dwukierunkowo zbrojonej. Przyjmuje się otulinę jako zabezpieczenie zbrojenia przed skorodowaniem.
Zabezpieczenie zbrojenia przed korozją
W tym poradniku obliczymy potrzebną grubość otuliny zbrojenia „c”. Obliczenia te wykonywaliśmy już w poprzednim elemencie konstrukcyjnym, a dokładny opis otuliny został zamieszczony w kursie Żelbet I. Na poniższym przekroju widzimy, gdzie znajduje się otulina dla każdej z dwóch warstw zbrojenia głównego dla osi X oraz Y.
Biorąc pod uwagę, że już raz obliczaliśmy otulinę nie będę tego poradnika rozciągał niepotrzebne, dlatego obliczmy po prostu otulinę i ruszamy dalej. Otulinę „c” obliczymy przy pomocy następującego wzoru.
c = {c_{\min }} + \Delta c
Składowe wzoru na otulinę
Otulina ze względu na przyczepność

Otulina ze względu na warunki środowiska
Klasa ekspozycji betonu to XC1. Środowisko suche lub stale mokre. Beton we wnętrzach o niskiej wilgotności powietrza lub stale zanurzony w wodzie.
Otulina ze względu na trwałość stali zbrojeniowej
{c_{\min,dur }} =15mm
15,00 mm, dla klasy konstrukcji S4 – element żelbetowy z przewidywanym 50-letnim okresem użytkowania.
Odchyłka Δcdev
{ \Delta c_{\ dev }} =5-10mm
przyjęto Δc,dev = 5mm, przy założeniu że podczas betonowania zbrojenie nie ulegnie przesunięciu
Wyznaczenie grubości otuliny

Otulina chroniąc stal zbrojeniową przed korozją musi wynosić co najmniej 20mm. Znając grubość otuliny jesteśmy w stanie obliczyć wysokość użytkową, co właśnie zrobimy w kolejnym poradniku, do którego serdecznie zapraszam.