Prefabrykowany strop żelbetowy – zebranie obciążeń
Zestawienie obciążeń płyty żelbetowej prefabrykowanej. Poradnik opisujący dobór płyt prefabrykowanego stropu żelbetowego skupiający się na zebraniu obciążeń.
Zestawienie obciążeń
W tym poradniku kursu Żelbet II zajmiemy się przyjemną rzeczą, która nie jest wyjątkowo skomplikowana i polega na poprawnym zebraniu obciążenia oddziałującego na tenże strop. Najpierw zobaczmy, która część stropu naszego budynku będzie wykonana jako prefabrykowana.
Widzimy, że użyjemy prefabrykacji prawie na całym stropie. Musimy dobrać, dwie różne długości płyt, a więc tak pierwszy obszar przykrycia zawiera się między osiami budynku 3-4 o długości 718cm oraz osiami 4-5 o długości 780cm. Przed rozpoczęciem zbierania obciążeń musimy ustalić, co uwzględnić do tych obciążeń, a żeby to zrobić musimy najpierw przyjąć warstwy jakie będą nad i pod płytą.
Zebranie obciążeń w stropie prefabrykowanym
Zestawienie obciążeń na podstawie Eurokodów EC0 i EC1
- Obciążenia stałe
- Płytki ceramiczne gresowe, gr. 0,50cm
- Podkład cementowy, gr. 4,00cm
- Płyta styropianowa, gr. 3,00cm
- Warstwa wyrównawcza z betonu, gr. 5,00cm
- Strop z płyt prefabrykowanych (płyty kanałowe sprężone SP)
- Tynk cementowo-wapienny, gr. 1,50cm
- Obciążenie zmienne
- Obciążenie użytkowe
Zestawmy sobie powyższe warstwy tabelarycznie.
Widzimy, że obciążenie całkowite łącznie z ciężarem samej płyty prefabrykowanej wynosi 10,06 kN/m2. Natomiast należy pamiętać, że w katalogach elementów konstrukcyjnych prefabrykowanych sam ciężar elementów jest już uwzględniony w nośności tych elementów. Wiedząc już jakie obciążenie działa na 1 metr kwadratowy i znając jakie rozpiętości płyt potrzebujemy przeglądamy katalogi i szukamy odpowiedniej płyty. Doborem płyt zajmiemy się już w kolejnym poradniku, do którego już teraz serdecznie zapraszam.