Prefabrykowany strop żelbetowy – zebranie obciążeń

Zestawienie obciążeń płyty żelbetowej prefabrykowanej. Poradnik opisujący dobór płyt prefabrykowanego stropu żelbetowego skupiający się na zebraniu obciążeń.

Zestawienie obciążeń

W tym poradniku kursu Żelbet II zajmiemy się przyjemną rzeczą, która nie jest wyjątkowo skomplikowana i polega na poprawnym zebraniu obciążenia oddziałującego na tenże strop. Najpierw zobaczmy, która część stropu naszego budynku będzie wykonana jako prefabrykowana.

Zestawienie obciążeń płyty żelbetowej

Widzimy, że użyjemy prefabrykacji prawie na całym stropie. Musimy dobrać, dwie różne długości płyt, a więc tak pierwszy obszar przykrycia zawiera się między osiami budynku 3-4 o długości 718cm oraz osiami 4-5 o długości 780cm. Przed rozpoczęciem zbierania obciążeń musimy ustalić, co uwzględnić do tych obciążeń, a żeby to zrobić musimy najpierw przyjąć warstwy jakie będą nad i pod płytą. Widok przekroju płyty prefabrykowanej i jej warstw

Zebranie obciążeń w stropie prefabrykowanym

Zestawienie obciążeń na podstawie Eurokodów EC0 i EC1

 1. Obciążenia stałe
  1. Płytki ceramiczne gresowe, gr. 0,50cm
  2. Podkład cementowy, gr. 4,00cm
  3. Płyta styropianowa, gr. 3,00cm
  4. Warstwa wyrównawcza z betonu, gr. 5,00cm
  5. Strop z płyt prefabrykowanych (płyty kanałowe sprężone SP)
  6. Tynk cementowo-wapienny, gr. 1,50cm
 2. Obciążenie zmienne
  1. Obciążenie użytkowe

Zestawmy sobie powyższe warstwy tabelarycznie.

Prefabrykowany strop żelbetowy - zebranie obciążeń

Widzimy, że obciążenie całkowite łącznie z ciężarem samej płyty prefabrykowanej wynosi 10,06 kN/m2. Natomiast należy pamiętać, że w katalogach elementów konstrukcyjnych prefabrykowanych sam ciężar elementów jest już uwzględniony w nośności tych elementów. Wiedząc już jakie obciążenie działa na 1 metr kwadratowy i znając jakie rozpiętości płyt potrzebujemy przeglądamy katalogi i szukamy odpowiedniej płyty. Doborem płyt zajmiemy się już w kolejnym poradniku, do którego już teraz serdecznie zapraszam.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *