Płyta jednokierunkowo zbrojona – naprężenia w zbrojeniu
Spis treści
Obliczenie naprężenia w zbrojeniu płyty żelbetowej. Poradnik ten jest kontynuacją sprawdzenia szerokości rys w płycie jednokierunkowo zbrojonej. W poprzednim poradniku zostało wytłumaczone, na czym polega uproszczona metoda sprawdzenia szerokości rys oraz obliczyliśmy obciążenia charakterystyczne dla kombinacji obciążenia długotrwałego lub krótkotrwałego. Użyjemy go w tej części do obliczenia naprężenia działającego w zbrojeniu płyty.
g =8,39kN/m
Przed obliczeniem potrzebnego momentu zginającego przypomnijmy sobie model obliczeniowy oraz schemat statyczny płyty stropowej.
Obliczenie momentu zginającego
Moment zginający obliczymy za pomocą podstawowego wzoru dla belki swobodnie podpartej (statycznie wyznaczalnej).
Obciążenie q = 8,39 kN/m
Długość l = 2,785m
{M_k} = \frac{{q*l_o^2}}{8}
{M_k} = \frac{{8,39*2,785^2}}{8}=8,13kNm
Obliczenie naprężenia w zbrojeniu
Naprężenia w zbrojeniu są nam niezbędne do przyjęcia maksymalnej średnicy prętów lub ewentualnie jej korekty. W kolejnym poradniku będzie to dobrze rozpisane ze wzorami oraz niezbędnymi komentarzami. Wzór na te naprężenia przedstawia się następująco.
{\sigma _s} = \frac{{{8,13*10^{ - 3}}}}{{0,85*0,08*{6,78*100^{ - 2}}}}
{\sigma _s} = 176,34MPa
W prętach zbrojenia głównego działają naprężenia normalne powstałe od momentu zginającego σs = 176,34 MPa. W kolejnym poradniku sprawdzimy czy warunek szerokości rys prostopadłych jest spełniony. Zapraszam do dalszej części.