Płyta jednokierunkowo zbrojona – obliczenia statyczne
Obliczenia statyczne płyty żelbetowej jednokierunkowo zbrojonej. Obliczenie wszystkich maksymalnych sił wewnętrznych, potrzebnych do wymiarowania zbrojenia głównego na zginanie i ścinanie.
Obliczenia statyczne dla płyty żelbetowej
Kontynuujemy obliczenia dla naszej płyty jednokierunkowo zginanej i tym razem obliczymy siły wewnętrzne dla właściwych wymiarów płyty, a szczególnie jej grubości, zbudujemy model obliczeniowy na podstawie przekroju A-A, który posłuży nam jako schemat do obliczeń statycznych. Zobaczmy najpierw jak wygląda rzut naszego stropu w osiach z widocznym zaznaczonym przekrojem A-A.
Znamy dokładne wymiary płyty stropowej w osiach ścian w poziomie oraz w pionie. Nas natomiast szczególnie interesują osie 2-3, gdyż to na ich podstawie zbudujemy nasz model obliczeniowy do obliczeń statycznych. Przekrój pionowy A-A oraz nasz schemat statyczny wyglądają następująco.
Efektywna długość naszej płyty na podporach to 278,50cm, a jej grubość właściwa to 11,00cm. W poprzednim materiale zbieraliśmy już obciążenie i mogłoby się wydawać, że wystarczy przepisać poprzednie dane. Niestety zmieniła nam się grubość płyty, wtedy była przyjęta wstępnie, teraz już znamy jej końcową grubość. Na szczęście nie ma tego dużo i całe zbieranie obciążenia znowu zmieści się nam w pięciu linijkach tekstu.
Obciążenia
Obciążenie stałe:
\Delta {g_d} =2,44*1,00*1,35 {\rm{ }}=3,29{\rm{ }}kN/m\\
Grubość płyty:
h{\rm{ }} = {\rm{ }}11cm = 0,011m
Ciężar własny płyty:
{g_w} = {\rm{ }}0,11m{\rm{ }}*{\rm{ }}1,00m{\rm{ }}*{\rm{ }}25,00kN/{m^2}*{\rm{ }}1,35{\rm{ }} = {\rm{ }}3,71{\rm{ }}kN/m
Całkowite obciążenie stałe:
g{\rm{ }} = 3,29+3,71 = {\rm{ }}7,00{\rm{ }}kN/m
Obciążenie zmienne:
q{\rm{ }} = {\rm{ }}1,00m{\rm{ }}*{\rm{ }}4,00{\rm{ }}kN/{m^2} = {\rm{ }}*1,50{\rm{ }} = {\rm{ }}6,00{\rm{ }}kN/m
Całkowite obciążeni:
g + q{\rm{ }} = {\rm{ }}7,00{\rm{ }} + {\rm{ }}6,00{\rm{ }} = {\rm{ }}13,00{\rm{ }}kN/m
Dla przypomnienia wykresy sił wewnętrznych, które również w dalszych poradnikach będą wracały, ponieważ to od nich zależy rozłożenie i intensywność zbrojenia w poszczególnych miejscach. W tych wykresach maksymalny moment zginający wynosi 12,60 kNm, a siła tnąca 18,10kN. Znając już siły wewnętrzne, które posłużą nam do wymiarowania płyty jednokierunkowo zbrojonej możemy przejść do kolejnego punktu o nazwie obliczenie grubości otuliny zbrojenia, jako ochrony stali zbrojeniowej przed korozją. Ruszajmy!