Płyta jednokierunkowo zbrojona – dobór zbrojenia rozdzielczego
Zbrojenie rozdzielcze płyty. Dobór zbrojenia rozdzielczego w płycie żelbetowej jednokierunkowo zbrojonej. W tym materiale poznamy wzory, na podstawie których można dobrać odpowiednią ilość zbrojenia rozdzielczego oraz zachować odpowiedni rozstaw prętów zbrojenia rozdzielczego.
Zbrojenie rozdzielcze płyty
Pole powierzchni zbrojenia głównego ze względu na moment zginający wynosi AS1 = 6,78cm2, na co składa się 6 prętów o średnicy 12mm w rozstawie co 15cm. Cały tok obliczeń można prześledzić w poprzednim poradniku płyta jednokierunkowo zbrojona – wymiarowanie zbrojenia głównego. Tutaj zajmiemy się przyjęciem zbrojenia rozdzielczego AS2. Zobaczmy, gdzie znajduje się to zbrojenie w przekroju wymiarowanej płyty.
Zbrojenie rozdzielcze leży nad zbrojeniem głównym AS1.
Specjalnie w tytule tego wpisu widnieje słowo dobór, a nie jak poprzednio wymiarowanie, gdyż zbrojenie to ma jedynie właściwości rozdzielcze, a nie jak poprzednio w zbrojeniu głównym właściwości gwarantujące nośność.
Pole powierzchni zbrojenia As2 dobierzemy bazując na polu powierzchni As1 i warunek ten przedstawia się następująco.
{A_{S2}}=20\%{A_{S1}}
Rozstaw prętów w obszarze działania maksymalnego momentu zginającego nie powinien przekraczać.
{S_{\max }}{ = _{\min }}(3h;400mm)
Przyjęcie pola powierzchni zbrojenia rozdzielczego
Dobór pola powierzchni zbrojenia rozdzielczego
Podsumowując przyjęto AS2, czyli 5∅6 co 20cm, czyli 5 prętów o średnicy 6mm w rozstawie co 20cm.
Tradycyjnie już teraz serdecznie zapraszam do kolejnego poradnika, w którym sprawdzimy czy projektowana płyta stropowa musi być dodatkowo zbrojona na siły ścinające przy podporach, czy jednak zbrojenie główne obliczone ze względu na moment zginający przeniesie również obciążenie sił ścinających VEd.