Prefabrykowany strop żelbetowy – dobór płyt cz. 1
Prefabrykowany strop żelbetowy – dobór płyt cz. 1
W poprzednim materiale zebraliśmy obciążenia jakie oddziaływują na nasz żelbetowy strop prefabrykowany, a zrobiliśmy to w poradniku o nazwie prefabrykowany strop żelbetowy – zebranie obciążeń. W gwoli przypomnienia, na podstawie dobranych warstw, które będą na i pod płytą stropową obciążenie wynosi 10,06 kN/m2, wraz z ciężarem samej płyty. Pomijając sam ciężar warstwy konstrukcyjnej musimy przyjąć płytę o następującej nośności.
Δg + q = 6,44kN/m2 (obciążenie płyty bez ciężaru własnego)
Przed myszkowaniem w odpowiednim katalogu, przypomnijmy sobie jeszcze jakich rozpiętości potrzebujemy.
- Płyta w osiach 3-4, potrzebujemy tutaj rozpiętości przynajmniej 712,50 cm, ponieważ przyjmujemy tutaj minimalne oparcie płyt na podporach to 10cm.
- Płyta w osiach 4-5, rozpiętość minimalna to 764,50cm.
Posłużymy się katalogiem produktów firmy Posbet i wybierzemy płyty stropowe sprężone typu SP. Dla treningu wybierzemy płytę, która widnieje jako pierwsza w katalogu. Poniżej zamieszczam tabelę z dopuszczalnym obciążeniem płyty sprężonej SP 20A1 R60.
Źródło: https://www.posbet.pl/?mod=84
Wyjaśnijmy sobie, co oznaczają poszczególne symbole, abyśmy mogli prawidłowo dobrać płytę stropową, a więc tak.
leff – jest to rzeczywista długości oparcia belki na podporach.
Efektywna długość płyty w osiach 3-4 wynosi 712,50cm, a w osiach 4-5 wynosi 764,50cm.
Pd,max [kN/m2]- maksymalne dopuszczalne obciążenie równomiernie rozłożone ponad ciężar własny płyty z uwagi na stan graniczny nośności [kN/m2]. Dla obliczeniowej kombinacji obciążeń.
Pcz,max [kN/m2] – maksymalne dopuszczalne równomierne obciążenie płyty dla częstej kombinacji obciążeń.
Pqs,max [kN/m2] – maksymalne dopuszczalne równomierne obciążenie płyty dla prawie stałej kombinacji obciążeń.
Powyższe wytłumaczenie symboli dopuszczalnych obciążeń jest wzięte bezpośrednio z katalogu. Dla porównania weżniemy na tapetę jeszcze jeden katalog innego producenta i porównamy, czy przypadkiem dla laika dobór płyt nie będzie trudniejszy, a może łatwiejszy.
Dobór płyty stropowej z katalogu
Podsumowując pierwszą część poradnik na temat doboru płyt, możemy bezdyskusyjnie stwierdzić, że wybrana przez nas płyta nie spełnia stawianych przed nią wymagań i musielibyśmy szukać po prostu nawet w tym samym katalogu innej. Natomiast tak jak było wcześniej napisane dla poćwiczenia, znajdziemy sobie inny katalog, innego producenta i już na tej podstawie dobierzemy płytę spełniająca warunku rozpiętości oraz nośności. W tym celu zapraszam do drugiej części poradnika doboru prefabrykowanej płyty stropowej.