Płyta dwukierunkowo zginana – wysokość użyteczna przekroju
Spis treści
Wysokość użyteczna przekroju płyty stropowej dwukierunkowo zbrojonej. Na podstawie tej wysokości jesteśmy w stanie określić ile miejsca zostaje dla zbrojenia i betonu, które będą przenosiły naprężenia rozciągające i ściskające.
Przekrój poprzeczny płyty
W poprzednim poradniku obliczyliśmy potrzebną minimalną grubość otuliny i wynosi ona c = 2,00 cm. Całkowita wysokość przekroju wynosi h = 13,00 cm.
Nie możemy uwzględnić całej wysokości płyty w projektowaniu zbrojenia, gdyż jak już wcześniej było napisane musimy uwzględnić warstwę betonu jako ochronę przez korozją, czyli otulinę. W przypadku płyty dwukierunkowo zbrojonej interesują nas dwie wysokości użytkowe, a mianowicie dla widoku osi w kierunku Y i w kierunku osi X. Inaczej było w płycie jednokierunkowo zbrojonej, gdyż tam tylko jedno zbrojenie było wymiarowane ze względu na moment zginający, druga warstwa była przyjęta jedynie konstrukcyjnie.
Nic tak dobrze nie tłumaczy pewnych zagadnień jak ich zobrazowanie, dlatego poniższej zamieszczony został przekrój poprzeczny płyt z zaznaczonymi wszystkimi składowymi przekroju.
Na ten przekrój składają się następujące elementy.
ASx – zbrojenie główne w kierunku osi X
ASy – zbrojenie główne w kierunku osi Y
s – rozstaw prętów
h = 0,13m – wysokość płyty
c = 0,02m – grubość otuliny
dx – użyteczna wysokość przekroju w kierunku osi X
dy – użyteczna wysokość przekroju w kierunku osi Y
Krótkie przypomnienie jaki element obliczamy i zebranie danych do tego jest zawsze pomocne, właśnie to zrobiliśmy, teraz proponuje aby przejść bezpośrednio do obliczenia wysokość użytecznej przekroju i ruszać dalej do poradnika w którym obliczymy ilość potrzebnego zbrojenia ze względu na moment zginający.
Wysokość użyteczna przekroju dla osi X
Na podstawie powyższego przekroju płyty stropowej widzimy, że należy od wysokość całkowitej płyty odjąć grubość otuliny oraz połowę średnicy zbrojenia głównego i tym sposobem otrzymam wysokość użyteczną.
d_x = h - c - \frac{{\emptyset {A_{Sx}}}}{2}
h – całkowita wysokość przekroju, 13,00cm
c – grubość otuliny, 2,00cm
∅Asx – średnica pręta zbrojenia w kierunku osi X, 1,60cm
Przyjmujemy dx,przyj =10,00 cm
Wysokość użyteczna przekroju dla osi Y
Widzimy, że zbrojenie w kierunku osi Y – Asy, znajduje się nad zbrojeniem w kierunku osi X – Asx. To znaczy, że nie możemy użyć powyższego wzoru. Musimy go przerobić aby wysokość użyteczna dla osi Y była miarodajna.
W celu obliczenia wysokości użytecznej dy musimy odjąć poprzednio obliczoną wysokość dx oraz połowę średnicy zbrojenia ze zbrojenia w kierunku osi Y oraz X.
Dlaczego tylko połowę zbrojenia dolnego? Dlatego, że już raz odjęliśmy połowę wysokości zbrojenia w poprzednich obliczeniach wysokości użytecznej na kierunku X – dx. A więc.
h – całkowita wysokość przekroju, 13,00cm
dx – wysokość użyteczna przekroju w kierunku osi X, 10,00 cm
∅ASX – średnica pręta zbrojeniowego w kierunku X, 1,60cm
∅ASY – średnica pręta zbrojeniowego w kierunku osi Y, 1,60cm
Pozostanie nam 8,40 cm wolnego miejsca jako wysokość użyteczna przekroju w kierunku osi X. Przyjmujemy do obliczeń właśnie tą wartość dx = 8,40 cm. W kolejnym poradniku wykonamy wymiarowanie zbrojenia głównego ze względu na moment zginający w kierunku osi X, do którego już teraz serdecznie zapraszam.