Płyta jednokierunkowo zbrojona – długość zakotwienia prętów
Długość zakotwienia prętów zbrojeniowych w płycie jednokierunkowo zbrojonej. Kontynuacja tematu warunków konstrukcyjnych płyty jednokierunkowo zbrojonej, w którym obliczymy potrzebną długość zakotwienia prętów zbrojenia głównego na moment zginający.
Długość zakotwienia prętów
Ostatnim punktem jest obliczenie długości zakotwienia prętów zbrojenia głównego As1 na podporach. Zrobimy to za pomocą następującego warunku, z którego musimy wybrać wartość największą.
{l_z}{ = _{\max }}(30\% {l_{b,rad}};10\emptyset ;100mm)
Długość zakotwienia zależy od trzech różnych wartości widocznych w powyższym warunku, a są nimi dziesięciokrotność średnicy pręta zbrojeniowego 10∅, 100mm lub jedyna wartość jaka może nam sprawić trudność to lb,rad, a jest do podstawowa wymagana długość zakotwienia i oblicza się ją z następującego wzoru.
{l_{b,rad}} = \frac{{\emptyset \times {f_{yd}}}}{{4*{f_d}}}
Długość zakotwienia prętów dolnych na moment
Aby obliczyć wymaganą długość zakotwienia potrzebujemy.
fyd – obliczeniowa granica plastyczności stali, 260 MPa
fbd – obliczeniowa wartość naprężenia przyczepności stali do betonu
{f_{bd}} = 2,25*{\eta _1} \times {\eta _2} \times {f_{ctd}}
Tutaj ponownie potrzebne jest krótkie wyjaśnienie.
η1 – współczynnik zależny od jakości warunków przyczepności i pozycja pręta w czasie betonowani
η1 = 1,00 ( w przypadku “dobrych” warunków)
η2 – współczynnik zależny od średnicy prętów zbrojenia głównego
η2 = 1,00 (dla prętów o średnicy ∅≤32mm
fctd – obliczeniowa wartość wytrzymałości betonu na rozciąganie
{f_{ctd}} = {\alpha _{ct}} \times \frac{{{f_{ctk,005}}}}{{{\gamma _c}}}
αct – współczynnik częściowy
γc – współczynnik stosowany w celu uwzględnienia efektów długotrwałych oraz niekorzystnych wpływów wynikających ze sposobu przyłożenia obciążenia na wytrzymałość betonu na rozciąganie.
γc = 1,0 (zalecana wartość)
fctk 0,05 – charakterystyczna wytrzymałość betonu na rozciąganie
fctk 0,05 = 2,00 (dla klasy betonu C30/37)
{f_{ctd}} = {1,00} \times \frac{{2,00}}{{{1,50}}}=1,33MPa
Znając obliczeniową wartość betonu na rozciąganie możemy wróci do obliczeniowej wartości naprężenia przyczepności stali do betonu fbd.
{f_{bd}} = 2,25 \times1,00 \times 1,00 \times1,33=2,99MPa
Teraz możemy obliczyć podstawową wymaganą długość zakotwienia, którą oblicza się ze wzoru, który już wcześniej był przedstawiony.
Ohhh… Zagmatwane jest obliczenie wszystkich potrzebnych współczynników do momentu, w którym możemy obliczyć właściwą długość zakotwienia prętów zbrojenia głównego, ale właśnie dotarliśmy do tego momentu. Przypomnijmy jak wyglądał ten warunek i go obliczmy.
Minimalna długość zakotwienia
Minimalna długość zakotwienia prętów to 12,00cm, natomiast my przyjmiemy, że pręty zakotwimy na długości lz = 20,00 cm na podporą. Poniżej zamieszczam metrowy wycinek wymiarowanej płyty jednokierunkowo zbrojonej z do tej pory obliczonymi zależnościami, czyli zbrojenie As1 – głównym na moment zginającym, As2 – rozdzielnym (konstrukcyjnym). Widzimy na przekroju płyty długość zakotwienia nad podporą itd, itp. Zobaczmy.
Zakończenie
Tym sposobem dotarliśmy do końca wymiarowania płyty jednokierunkowo zbrojonej. Mam nadzieję, że materiały zebrane do tej pory przypadły się w nauce i podczas rozwiązywania projektów. Zawsze mogą Państwo wrócić do wcześniejszych materiałów, gdyż z mojej strony mogę zagwarantować, że poradniki te, jak i całe kursy będą dostępne na stronie bez przerwy. Słowem zakończenia pragnę zaprosić Państwa do kolejnego poradnika z kursu Żelbet II, a jest nim wstęp do wymiarowania płyty dwukierunkowo zbrojonej.