Płyta dwukierunkowo zbrojona – korekta obciążenia
Spis treści
Korekta obciążenia płyty żelbetowej potrzebnego do wykonania obliczeń statyki, przeprowadzana jest ze względu na przyjęcie końcowej grubości płyty, która różni się od wstępnie przyjętej.
Zestawienie oddziaływań
W jednym z poprzednich materiałów zebraliśmy już obciążenia oddziaływające na płytę stropową, ale niestety kilka parametrów zostało wstępnie przyjęte to znaczy, że ich wartości nie jest poparta żadnym sprawdzeniem obliczeniowym. Jedną z tych parametrów jest grubość płyty, która zwiększyła się o 1 cm.
Zmiana ta wydaje się być nic nie znacząca, ale biorąc pod uwagę wymiary płyty, które wynoszą 6,22 metra długości na 5,85 szerokości to taka minimalna zmiana znacząco wpływa na ciężar płyty. Porównajmy sobie całkowity ciężar płyty uwzględniając dwie różne grubości, czyli wstępnie przyjętą wysokość płyty 12 cm oraz obliczoną w poprzednim materiale 13 cm.
Przyjmijmy ciężar betonu zbrojonego 25,00 kN/m3
6,22m*5,85m*0,12m=4,36m^3
4,36m^3*25,00\frac{{kN}}{{{m^3}}}=10,90 tony
Całkowity ciężar płyty żelbetowej o wymiarach jak wyżej i grubości 12 cm wynosi około 10,90 tony. Sprawdźmy teraz co się stanie podnosząc wysokość płyty o 1 cm
6,22m*5,85m*0,13m=4,73m^3
4,73m^3*25,00\frac{{kN}}{{{m^3}}}=11,83 tony
Różnica obciążenia dla jednego centymetra wysokości płyty to aż 925,78 kilogramów. Prawie jedna tona różnicy, która będzie znajdowała się nad głowami użytkowników tego pomieszczenia. W przypadku gdybym ja znajdował się w tym pomieszczeniu, życzyłbym sobie, aby obliczenia te jednak zostały skorygowane o ten jeden centymetr wysokości płyty.
Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości dlatego znowu zajmujemy się zestawieniem oddziaływań. Szybki rzut oka jeszcze na rzut stropu i przechodzimy do korekty obciążęń.
Model obliczeniowy
Różnica w wymiarach nie powstanie tylko w wysokości płyty. Przed korektą musimy jeszcze ustalić długości efektywne płyty w dwóch kierunkach dla osi Y oraz X, które pozwolą nam zbudować schematy statyczne.
Na długość efektywną składa się długość elementu od krawędzi ściany do krawędzi + długość oparcia płyty na ścianach. W naszym przypadku długości efektywne wynoszą następująco.
Ta wiedza pozwala nam już zbudować prawidłowo funkcjonujące schematy statyczne dla osi Y oraz X. Poniżej widać wycinek płyty stropowej z wymiarami w świetle ścian i długością podparcia płyty na stropie. Przedstawiony jest również po prawej stronie pierwszy ze schematów statycznych dla osi Y.
Korekta obciążenia płyty żelbetowej
Mam nadzieję, że poprzednie dwa akapity wystarczająco wyjaśniły jak ważne jest przeprowadzenie korekty oraz co oznacza długość efektywna elementu konstrukcyjnego i jej wpływ na obliczenia statyczne.
Nie chcąc rozciągać tego materiału w nieskończoność przejdź do zadania wynikającego z tytułu tego zadania. Zestawmy skorygowane obciążenia na jedno metrowe wycinki płyty w kierunku osi Y oraz X.
Całkowite obciążenie
g + p = 7,677 + 6,00 = 13,677\frac{{kN}}{m}
Całkowite obliczeniowe obciążenie na metrowy wycinek płyty wynosi 13,677 kN/m i właśnie ta wartość posłuży nam do obliczeń statycznych w kolejnym poradniku. Mam nadzieję, że do tej pory wszystko jest zrozumiałe i serdecznie zapraszam do kolejnego poradnika.