Płyta jednokierunkowo zbrojona – sprawdzenie szerokości rys
Sprawdzenie szerokości rys wymiarowanej płyty żelbetowej jednokierunkowo zbrojonej. Poradnik sprawdzający warunek szerokości rys metodą uproszczoną w stanie granicznego użytkowania.
Sprawdzenie szerokości rys
Do tej pory płyta stropowa została zazbrojona ze względu na oddziaływanie sił momentu zginającego. Sprawdziliśmy czy wymagane jest zastosowania dodatkowego zbrojenia na siły ścinające. Na ten moment można stwierdzić, że stan granicznej nośności (SGN) został już sprawdzony i teraz możemy rozpocząć sprawdzenia warunków ze stanu granicznej użytkowalności (SGU). Rozpoczniemy od sprawdzenia szerokości rys prostopadłych powstałych od sił zginających.
Sprawdzenie to polega na porównaniu średnicy przyjętych prętów zbrojeniowych do maksymalnej średnicy, którą można by przyjąć i jest to metoda uproszczona. W razie nie spełnienia warunku metodą uproszczoną należy obliczyć metodą dokładną szerokość rys.
Przekrój płyty.
\emptyset \le {\emptyset _s} \to w \le {w_k}
Kombinacja obciążeń charakterystycznych
Obliczenie obciążenia charakterystycznego dla kombinacji obciążeń długotrwałych lub krótkotrwałych. Przedstawia się on następująco.
W kolejnym poradniku obliczymy potrzebny moment zginający oraz naprężenia działające w zbrojeniu powstające od wcześniej wspomnianego momentu zginającego. Serdecznie zapraszam do kolejnego materiału.
2 komentarze
[…] w płycie jednokierunkowo zbrojonej. W poprzednim poradniku zostało wytłumaczone, na czym polega uproszczona metoda sprawdzenia szerokości rys oraz obliczyliśmy obciążenia charakterystyczne dla kombinacji obciążenia długotrwałego lub […]
[…] szerokość rys prostopadłych metodą uproszczoną, która polega na porównaniu średnic prętów zbrojeniowych i mówi czy średnica prętów […]