Płyta jednokierunkowo zbrojona – sprawdzenie ugięcia
Spis treści
Sprawdzenie ugięcia metoda uproszczona w płycie żelbetowej. Kontynuujemy sprawdzanie warunków dla stanu granicznej użytkowalności. W poprzednich kilku poradnikach rozłożyliśmy na części pierwsze sprawdzenie szerokości rys metodą uproszczoną. Tutaj zajmiemy się sprawdzeniem ugięcia, również metodą uproszczoną. Jeśli warunek nie będzie spełniony metodą bez obliczania, należy obliczyć ugięcie metodą dokładną.
Sprawdzenie ugięcia metoda uproszczona
\frac{{{l_{eff}}}}{d} \le {(\frac{{{l_{eff}}}}{d})_{\max }} \to a \le {a_{\max }}
Jak widać na podstawie powyższego wzoru metoda ta opiera się na porównaniu stosunku długości efektywnej do wysokości użytkowej płyty. Natomiast maksymalną wartość odczytuje się z normy na podstawie danych, które zaraz zostaną przedstawione i omówione.
Podstawowa wartość maksymalna Leff / d
Zaczniemy od odczytania podstawowej maksymalnej wartości, a do tego potrzebujemy stopień zbrojenia i schemat statyczny, który posłużył nam do obliczenia sił wewnętrznych.
- stopień zbrojenia, ρ = 85%
- płyta swobodnie podparta
Na podstawie powyższych danych otrzymujemy.
{(\frac{{{l_{eff}}}}{d})_{\max }} = 20
Wartość podstawowa wynosi 20 (beton słabo ściskany). Teraz należy poddać ją kilku korektom.
Korekta podstawowej wartości Leff/d
Jest to pierwsza z wymaganych korekt i uwzględnia naprężenia w stali zbrojeniowej. Naprężenia te zostały już obliczone w poradniku sprawdzenie szerokości rys i wystarczy wrócić do poprzedniego materiału i je odczytać.
σs – naprężenia w rozciąganym zbrojeniu w środku rozpiętości [MPa]
310 MPa – powyższy wzór został wyprowadzony przy założeniu, że
naprężenie w zbrojeniu (w przekroju zarysowanym) w środku rozpiętości belki, płyty lub na podporze wspornika, spowodowane jest odpowiednim obciążeniem w SGU (stanie granicznym użytkowalności) wynosi właśnie 310 MPa.
Korekta ze względu na kształt przekroju
δ2 = 1,00 – dla przekroju nie teowego
Korekta ze względu na rozpiętość płyty
Ostatnia korekta uwzględniająca rozpiętość efektywną płyty jednokierunkowo zbrojonej.
Warunek został spełniony.
Gdyby jednak nie był, wówczas zmuszeni byliśmy do obliczenia dokładnej strzałki ugięcia i porównania do ugięcia dopuszczalnego. Strzałkę ugięcia można obliczyć następującym wzorem.
a = \frac{5}{{384}}*\frac{{q*{l^2}}}{{EJ}}
Już w tym momencie gwarantuje, że nie omieszkamy sprawdzić ugięcia płyty sposobem dokładnym, ale tym zajmiemy się w przypadku innych elementów konstrukcyjnych. Teraz zapraszam serdecznie do kolejnego materiału, w którym zaczniemy temat warunków konstrukcyjnych w płycie jednokierunkowo zbrojonej.