Płyta dwukierunkowo zbrojona – obciążenie charakterystyczne
Spis treści
Sprawdzenie szerokości rys prostopadłych dla płyty dwukierunkowo zbrojonej metodą uproszoną polegającą na porównaniu średnicy przyjętego zbrojenia głównego. Poradnik rozpoczynający sprawdzenie szerokości rys uwzględniający obciążenie charakterystyczne
Szerokości rys prostopadłych
Aby sprawdzić, czy rozkład rys w wymiarowanej płycie jest na tyle dobrze rozłożony, żeby nie było ich widać gołym okiem można skorzystać z metody uproszczonej, która polega na porównaniu maksymalnej dopuszczalnej średnicy prętów zbrojeniowych do średnicy prętów przyjętych.
Musimy wiedzieć, że przekrój musi zostać zarysowany w innym przypadku zbrojenie, które powinno odpowiadać za przeniesienie sił rozciągających nie spełnia swojego zagania, a wszystkie naprężenia są przenoszone przez beton, a więc zbrojenie w takim przypadku jest zbędne.
Naszym zadaniem jest tak zaprojektować dany element, aby powstające rysy były nie zauważalne pod względem ich wielkości oraz rozłożenia wzdłuż całego elementu. Całe sens metody uproszczonej oddaje poniższa nierówność.
{\emptyset _{{A_s}}} < {\emptyset _s} \to w < {w_k}
Niestety zanim przejdziemy bezpośrednio do sprawdzenia zarysowania musimy najpierw obliczyć nowy maksymalny moment zginający powstały z działa obciążeń ale charakterystycznych, a nie obliczeniowych jak to było w stanie SGN. Zacznijmy od ponownego zebrania sił oddziaływających na płytę.
Kombinacja obciążeń charakterystycznych
Na sumę oddziaływań zewnętrznych składają się następujące elementy.
gk,w – charakterystyczny ciężar płyty
Δgk – charakterystyczne obciążenie działające na płytę
ψ2 – współczynnik, dla kategorii budynku E, czyli
ψ2 = 0,80 →E – powierzchnie magazynowe
q – charakterystyczne obciążenie zmienne
Suma oddziaływań charakterystycznych na płytę dwukierunkowo zbrojoną.
q{\rm{ }} = {\rm{ }}1,00m{\rm{ }}*{\rm{ }}4,00{\rm{ }}kN/{m^2} = {\rm{ }}4,00{\rm{ }}kN/m
Obciążenie charakterystyczne
Ciężar całkowity, który posłuży nam obliczenia momentu zginającego od kombinacji obciążeń stałej wnosi 8,89 kN/m
3,25 + 2,44 + 0,80*4,00 = 8,89kN/m
Teraz jesteśmy w stanie obliczyć moment zginający, a następnie naprężenia działające w zbrojeniu głównym. Należy jednak zauważyć, że w kierunku osi X oraz osi Y wartości te będą się różniły, ze względu na różne długości efektywne. W kolejnych dwóch poradnikach obliczymy potrzebne naprężenia w zbrojeniach po osi X i Y, zapraszam.