Płyta dwukierunkowo zbrojona- zbrojenie główne oś Y
Spis treści
Wymiarowanie zbrojenia głównego ze względu na działanie maksymalnego momentu zginającego My,max w kierunku osi pionowej Y. Zbrojenie główne płyty stropowej na moment zginający.
Dane do wymiarowania
Praktycznie rzecz biorąc, jesteśmy zmuszeni powielić poprzedni poradnik, a dokładniej obliczenia z poprzedniego poradnika, w którym przyjęliśmy zbrojenie główne w kierunku osi X, czyli Asx, co było poprzedzone odpowiednimi obliczeniami. Teraz musimy użyć dokładnie tych samych wzorów podstawiając do nich dane dla płyty w kierunku osi Y.
Statyka
Bazując na obliczeniach statycznych wykonanych w jednym z poprzednich poradników odczytujemy siły wewnętrzne jakie udało nam się wtedy uzyskać, a przedstawiają się one następująco.
Względem osi X
Mx,max= 22,74 kNm
Tx,max= 39,18 kN
Względem osi Y
My,max= 19,41 kNm – wartość potrzebna w tym poradniku.
Ty,max= 43,42 kN
Wyniki zostały przedstawione na podstawie wykresów sił wewnętrznych na poniższym obrazku, na którym widać również model obliczeniowy płyty i schemat statyczny, dzięki któremu obliczyliśmy siły wewnętrzne.
Dane do wymiarowania zbrojenia
fcd = 20,00MPa – obliczeniowa wytrzymałość betonu C30/37 na ściskanie
fyd = 260MPa – obliczeniowa granica plastyczności stali B300
My,max = 19,41kNm – maksymalny obliczeniowy moment zginający
dy = 0,084m – użyteczna wysokość przekroju
c = 0,02m – grubość otuliny
h = 0,13m – całkowita wysokość płyty
b = 1,00m – szerokość płyty (jej wycinek potrzebny do wymiarowania)
Moment bezwymiarowy

Względna strefa ściskana
\xi_y = 1 - \sqrt {1 - 2*m_y}
\xi_y =1-\sqrt {1 - 2*0,137}
\xi_y = 0,148[-]
Wymagane pole powierzchni zbrojenia

Rozstaw prętów
Rozstaw prętów zbrojenia głównego Asy nie powinien przekraczać w obszarze działania maksymalnej wartości momentu zginającego 25,00 centymetrów lub podwojonej wysokości całkowitej przekroju płyty, zobaczmy.
{S_{max }}{ = _{min }}(2h;250mm)
{S_{max }}{ = _{min }}(2*13;250mm)
{S_{max }}{ = _{min }}(26cm;25cm)
Widzimy więc, że w tym przypadku maksymalna odległość między prętami dolnej warstwy zbrojenia głównego w kierunku osi Y – Ay,s nie może być większa niż 25,00 cm.
Przyjęcie końcowych wartości
Na podstawie powyższych obliczeń wiemy ile wynosi wymagane pole powierzchni zbrojenia na metr bieżący płyty oraz jaki jest maksymalny rozstaw prętów zbrojenia, który możemy przyjąć. Na tej podstawie przyjęto co następuje.

Przyjęto 5 prętów o średnicy 16,00mm w rozstawie prętów co 20,00cm. Taka ilość prętów o tej średnicy daje nam 10,05 cm2 pola powierzchni zbrojenia na jednym metrze szerokości płyty, co daje nam 0,49cm2 więcej niż jest to wymagane, a więc warunek jest spełniony. To znaczy, ze obydwie warstwy (oś X i Y) zbrojenia głównego skonstruowane są z prętów o średnicy 16mm oraz mają takim sam rozstaw tych prętów czyli 20cm, co jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ jest mniejsza możliwość zrobienia błędu podczas wykonywania stropu.
Tym sposobem zazbroiliśmy płytę dwukierunkowo zbrojoną w obu kierunkach, nie zostało zbrojenie to jeszcze sprawdzone pod kątem działania sił tnących przy podporach i właśnie tym zajmiemy się już w kolejnym poradniku, zapraszam.