Płyta jednokierunkowo zbrojona – otulina zbrojenia
Spis treści
Grubość otuliny zbrojenia. Wreszcie przyszedł czas na rozpoczęcie wymiarowania zbrojenia na siły wewnętrzne działające w płycie, które obliczyliśmy w poprzednim poradniku płyta jednokierunkowo zbrojona – obliczenia statyczne.
Wymiarowanie rozpoczniemy oczywiście od zbrojenia ze względu na moment zginający, ale jeszcze przed tym musimy obliczyć jaką grubość musi mieć otulina zbrojenia i na tym właśnie skupi się ten poradnik.
Wymiarowanie otuliny zbrojenia „c″
Na podstawie przekroju płyty z widocznym zbrojeniem, które należy wymiarować oraz z zaznaczonymi wymiarami, dokładnie sobie wyjaśnimy co to jest ta otulina i gdzie ona się znajduje. Na potrzeby tych obliczeń przyjmiemy wstępnie zbrojenie główne AS1 o średnicy ∅12mm klasy B300.
Otulina oznaczona symbolem „c″ to odległość od krawędzi płyty do krawędzi zbrojenia AS1. Powierzchnia ta wypełniona jest oczywiście betonem i ma za zadanie chronić stal zbrojeniową przed korozją. Więcej na temat otuliny można się dowiedzieć z kursu Żelbet I, a dokładnie z poradnika właściwości mechaniczne stali i otulina zbrojenia.
Na otulinę zbrojenia składają się dwie składowe otulina minimalna oraz odchyłka.
Grubość otuliny zbrojenia „c″ dla płyty jednokierunkowo zbrojonej wynosi 20mm.
W kolejnym poradniku obliczymy jeszcze szybko wysokość użyteczną przekroju „d″, a zrobimy to tylko w nowym materiale dla zachowania porządku w kursie. Będzie to bardzo krótki materiał, a po nim rozpoczniemy już wymiarowanie potrzebnego pola powierzchni zbrojenia.