Płyta dwukierunkowo zbrojona – wstęp do SGU
Spis treści
Stan granicznej użytkowalności dla płyty dwukierunkowo zbrojonej. Zostaną sprawdzone warunki dotyczące szerokości rys metodą uproszczoną oraz ugięcie płyty również metodą uproszczoną, bez obliczania strzałki ugięcia.
Wstęp do SGU
Do tej pory obliczyliśmy wymagane pole powierzchni zbrojenia głównego w obu kierunkach zginania płyty. Na podstawie tych obliczeń przyjęliśmy 5∅16mm w rozstawie co 20cm, co daje nam As,x= As,y= 10,05 cm2. Poniżej przekrój płyty z widocznym zbrojeniem oraz zaznaczonymi wszystkimi danymi.
Wszystkie obliczenia dla stanu granicznej nośności musiały być przeprowadzone na obciążeniach obliczeniowych, czyli powiększonych o współczynniki bezpieczeństwa odpowiednio dla obciążenia stałego o 35% oraz zmiennego o 50%.
Wszystkie warunki dla poprzedniego stanu zostały spełnione zarówno dla maksymalnych momentów zginających oraz maksymalnych sił tnących. Teraz w kolejnych materiałach musimy sprawdzić, czy płyta jest wystarczająco sztywna, aby użytkownicy przebywający pod nią czuli się komfortowo.
Sprawdzenie szerokości rys
Najpierw sprawdzimy, czy powstałe rysy mieszczą się w dopuszczalnych granicach. Użyjemy do tego metody uproszczonej, która uwzględnia wpływy takich składowych jak naprężenia w zbrojeniu, średnica prętów i zalecane maksymalne wartości rys.
Sprawdzenie ugięcia płyty
Następnie sprawdzimy, czy ugięcie płyty obliczone metodą uproszczoną, czyli bez dokładnego obliczania strzałki ugięcia zostanie spełnione. Pomimo tego, że jest to metoda uproszczona uwzględnia ona bardzo ważne elementy takie jak, stosunek maksymalnej długości efektywnej do wysokości użytkowej przekroju, naprężenia w rozciąganym zbrojeniu na środku rozpiętości płyty, kształt przekroju i inne.
Dokładne wzory oraz wyjaśnienie symboli w nich zwartych będą przedstawione oczywiście podczas obliczania każdego z warunków. Chciałbym jeszcze zauważyć, że stan granicznej użytkowalności sprawdzaliśmy już podczas wymiarowania płyty jednokierunkowo zbrojonej i tam również używaliśmy tylko metod uproszczonych, a więc nie będą się one niczym różniły od tego co teraz będziemy obliczać.
