Wstęp do statyki

Spis treści

Zapoznanie się z tematami wchodzącymi w skład kursu Statyka. Kurs swoją zawartością będzie wykraczał lekko poza zakres stricte statyki, ponieważ potrzebne są umiejętności poznane na wcześniejszych etapach nauki.

Statyka

Zawsze pierwsza styczność z nową dziedziną, jaką chcemy lub w tym przypadku musimy zgłębiać, gdyż uczęszczacie Państwo do szkół wyższych i ubiegacie się o tytuł inżyniera, musi zaczynać się od teoretycznej strony tematu, a ma to na celu orientowanie się przynajmniej w podstawowych zasadach, zależnościach i pojęciach danego tematu. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć kompletny kurs poprzedzający wszystkie trzy etapy kursów statyki, które widnieją w internecie już od paru lat, gdyż przeglądając niedawno pierwszą książkę, jaka mi wpadła do rąk na moim pierwszym roku studiów zrozumiałem, że te informacje są po prostu niezbędne i są świetnym nie tyle uzupełnienie, co obowiązkowym wstępem do kolejnych etapów.

Statyka

Cały kurs o nazwie Prolog do mechaniki składa się z następującej zawartości.

1.   Podstawowe określenia i pojęcia mechaniki
2.   Zasady statyki – Aksjomaty
3.   Podstawowe jednostki i ich zależności
4.   Zależności kątowe (przydatna trygonometria)
5.   Funkcje liniowe i kwadratowe w mechanice
6.   Skalary i wektory
7.   Podstawy rachunku wektorowego
8.   Działania na wektorach
9.   Płaski układ sił
10. Przestrzenny układ sił
11. Redukcje układów sił
12. Tarcie

Postanowiłem również zahaczyć o tematy wykraczające stricte poza statykę, na przykład w przypadku trygonometrii, jednostek czy funkcji ale tylko dlatego, że wiedza w tych obszarach jest niezbędna przy dalszych kursach w mechanice ogólnej, wytrzymałości materiałów, mechanice budowli, nie wspominając już o projektowaniu różnego rodzaju konstrukcji.

Dlatego serdecznie zachęcam do zapoznania się z materiałami zawartymi w tym wstępie do właściwej mechaniki, natomiast już po przerobieniu całości materiału do zaglądania tutaj raz na jakiś czas, w celu odświeżenia wiedzy oraz sprawdzenia czy nie ma nowych materiałów, gdyż poszczególne kursy są aktualizowane i powiększane na bieżąco.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *