Wstęp do statyki
Spis treści
Zapoznanie się z tematami wchodzącymi w skład kursu Statyka. Kurs swoją zawartością będzie wykraczał lekko poza zakres stricte statyki, ponieważ potrzebne są umiejętności poznane na wcześniejszych etapach nauki.
➡️ Wszystkie dostępne poradniki w tym kursie widoczne są w menu po lewej stronie (na komórkach pod poradnikiem).
|
Statyka
Zawsze pierwsza styczność z nową dziedziną, jaką chcemy lub w tym przypadku musimy zgłębiać, gdyż uczęszczacie Państwo do szkół wyższych i ubiegacie się o tytuł inżyniera, musi zaczynać się od teoretycznej strony tematu, a ma to na celu orientowanie się przynajmniej w podstawowych zasadach, zależnościach i pojęciach danego tematu. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć kompletny kurs poprzedzający wszystkie trzy etapy kursów statyki, które widnieją w internecie już od paru lat, gdyż przeglądając niedawno pierwszą książkę, jaka mi wpadła do rąk na moim pierwszym roku studiów zrozumiałem, że te informacje są po prostu niezbędne i są świetnym nie tyle uzupełnienie, co obowiązkowym wstępem do kolejnych etapów.
Cały kurs o nazwie Prolog do mechaniki składa się z następującej zawartości.
1. Podstawowe określenia i pojęcia mechaniki
2. Zasady statyki – Aksjomaty
3. Podstawowe jednostki i ich zależności
4. Zależności kątowe (przydatna trygonometria)
5. Funkcje liniowe i kwadratowe w mechanice
6. Skalary i wektory
7. Podstawy rachunku wektorowego
8. Działania na wektorach
9. Płaski układ sił
10. Przestrzenny układ sił
11. Redukcje układów sił
12. Tarcie
Postanowiłem również zahaczyć o tematy wykraczające stricte poza statykę, na przykład w przypadku trygonometrii, jednostek czy funkcji ale tylko dlatego, że wiedza w tych obszarach jest niezbędna przy dalszych kursach w mechanice ogólnej, wytrzymałości materiałów, mechanice budowli, nie wspominając już o projektowaniu różnego rodzaju konstrukcji.
Dlatego serdecznie zachęcam do zapoznania się z materiałami zawartymi w tym wstępie do właściwej mechaniki, natomiast już po przerobieniu całości materiału do zaglądania tutaj raz na jakiś czas, w celu odświeżenia wiedzy oraz sprawdzenia czy nie ma nowych materiałów, gdyż poszczególne kursy są aktualizowane i powiększane na bieżąco.