Płyta jednokierunkowo zbrojona – warunki konstrukcyjne
Spis treści
Warunki konstrukcyjne zbrojenia w płycie jednokierunkowo zbrojonej. W poprzednim poradniku obliczyliśmy długość, na jakiej możemy zredukować pole zbrojenia głównego AS1 o 50% oraz jaką nośność będzie wtedy to zbrojenie posiadało.
Warunki konstrukcyjne zbrojenia
Zobaczmy na podstawie wykresu momentu zginającego oraz nośności zbrojenia, jaką odległość musimy zazbroić pełnym zbrojenie, a na jakiej odległości możemy to zbrojenie zredukować.
Powyższy wykres nośności prętów i momentu zginającego bardzo dobrze pokazuje, dlaczego możemy zredukować aż o 50% zbrojenie przy podporach na odcinku 0,34 metra. W tych miejscach siła momentu zginającego jest znikoma i dąży do zera przy podporze, natomiast czym bliżej środka, tym bliżej momentu maksymalnego Mmax. Zajmijmy się teraz kolejnymi warunkami konstrukcyjnymi, a zaczniemy od zamocowania na częściowy moment.
Zamocowanie zbrojenia na częściowy moment
Obliczenie potrzebnego pola powierzchni zbrojenia wykonujemy przy pomocy pola zbrojenia głównego As1, natomiast na częściowy moment zamocowanie uwzględniamy jedynie 15% jego powierzchni na 1 metr. Wygląda to następująco.
Przy zamocowaniu potrzebne zbrojenie ze względu na częściowy moment zamocowanie wynosi 1,017cm2. Teraz musimy jeszcze Obliczyć jego maksymalny dopuszczalny rozstaw zbrojenia.
{S_{\max }} = \{ 3h;40cm\}
{S_{\max }} = \{ 3 \times 11,00cm:40cm\} \\
{S_{\max }} = \{ 33cm:40cm\} \\
{S_{\max }} = 33,00cm
{S_{\max }} = 33,00cm \to S = 30,00cm
Przyjęto ∅6 co 30,00cm
Redukcja zbrojenia rozdzielczego
Teoretycznie przy dużych projektach, gdzie tego zbrojenia jest tak dużo, że prawie nie ma miejsca na beton między prętami to taka redukcja ma sens. W tym przypadku, gdzie i tak mamy ledwo dwa pręty uwzględnimy ten punkt, tylko aby wiedzieć, że jest taka możliwość. Możemy przyjść oczywiście, że pole zredukowanego zbrojenia to 20% zbrojenia rozdzielczego, co przestawia się następująco.
Rozstaw również przyjmujemy zgodnie z As, czyli co 30,00 cm.
Przyjmuje się ∅6 co 30,00 cm
Początkowo ten materiał posiadał również obliczoną długość zakotwienia prętów głównych na moment zginający, ale ze względu na objętość materiałów temat warunków konstrukcyjnych został jednak rozbity na więcej części, gdyż jak się mogą Państwo sami przekonać kolejny poradnik będzie dość obszerny, a obliczenie samej długości zakotwienia jest rozbijane, ponieważ z jednej zależności wynika kolejna, co generuję trochę obliczeń. Zapraszam już teraz do kolejnego poradnika, który jest zarazem ostatnim w temacie płyty jednokierunkowo zbrojonej.