Płyta dwukierunkowo zbrojona – moment zginający
Spis treści
Moment zginający w płycie żelbetowej dwukierunkowo zbrojonej. Obliczenie momentu zginającego potrzebnego do wyliczenia grubości właściwej płyty. Nie są to jeszcze obliczenia statyczne do nich dojdziemy już niedługo. Moment obliczymy na podstawie wstępnie zebranego obciążenia z poprzedniego materiału.
Moment zginający w płycie
Porównując poprzedni sposób obliczenia momentu zginającego w płycie jednokierunkowo zbrojonej do tego momentu zginającego, który zaraz obliczymy to możemy stwierdzić, że jest on o stopień trudniejszy. Poprzednio użyliśmy zwykłego wzoru z wytrzymałości materiałów na maksymalną siłę zginająca dla belki statycznie wyznaczalnej swobodnie podpartej, czyli.
{M_{\max }} = \frac{{q*{l^2}}}{8}
Natomiast w płycie dwukierunkowo zginanej jest zupełnie inaczej. Model obliczeniowy, a zarazem schemat statyczny tej płyty różni się tym, że oparta jest ona na wszystkich czterech ścinach na swoim obwodzie. Co generuje nam zupełnie inny schemat statyczny w porównaniu do płyty jednokierunkowo zbrojonej. Zastępczy schemat statyczny widoczny jest poniżej.
Zastępczy schemat statyczny
W celu obliczenia momentów zginających potrzebujemy zaglądnąć do literatury i odczytać z tablic współczynniki alfa, dla obydwu kierunków oddziaływania sił zginających, czyli Mmax,x oraz Mmax,y.
Obliczenie momentów zginających
Momenty zginające obliczymy przy pomocy poniższego wzoru.
W sumie znamy prawie wszystkie składowe tych wzorów, ponieważ znamy już te wartości.
(p+q) – obciążenie na metr bieżący płyty, 13,34 kN/m
ly – długość płyty w kierunku osi Y, 6,22 metra
lx – długość płyty w kierunku osi X, 5,85 metra
Jedyne czego nam brakuje to współczynniki alfa, a te możemy obliczyć przy pomocy stosunku długości po osi Y do osi X, a następnie odczytać z tablic.
\frac{{{l_y}}}{{{l_x}}} = \frac{{622}}{{585}} = 1,06
Na podstawie stosunku długości w osi Y do sł w osi X wynoszącym 1,06 z tablic odczytujemy wartości współczynników αx i αy.
Przejdźmy do obliczenia momentów zginających osobno dla każdej osi i uwzględniając oddziaływanie większego momentu zginającego dobierzemy grubość płyty. Moment zginający w płycie.
Maksymalny moment zginający dla osi X
{M_x}\; = 0,0450 \times 13,34 \times 5,85 \times 6,22
{M_x}\; =21,84kNm
Maksymalny moment zginający dla osi Y
{M_y} = 0,0382 \times 13,34 \times 5,85 \times 6,22\\
{M_y}\; = 18,54kNm
Widzimy, że w kolejnym poradniku zostanie użyty moment zginający w osi X, który wynosi Mmax,x = 21,84kNm. Serdecznie zapraszam do następnego kroku.