Płyta dwukierunkowo zbrojona – zbrojenie na ścinanie oś Y
Spis treści
Kontynuacja sprawdzenia nośności zbrojenia głównego na ścinanie w żelbecie w strefach przy podporach w płycie dwukierunkowo zbrojonej. Poradnik ten uwzględnia sprawdzenie nośności warstwy górnego zbrojenia w kierunku osi Y.
Ścinanie w żelbecie
Nośność zbrojenia na ścinanie w poprzednim poradniku, czyli na oś X została wytężona jedynie w około 62 procentach. Wynika z tego, że nie ma potrzeby dozbrajać dodatkowo płyty na podporach na zbrojenie w kierunku osi X. Teraz musimy sprawdzić jak wygląda sytuacja warstwy górnej zbrojenia głównego na kierunku w osi Y.
Nie ma potrzeby zbytniego rozpisywania się w tej części sprawdzenia na nośność na ścinanie, ponieważ większość została już napisana i szkoda czasu. Sprawdźmy co musimy i ruszajmy dalej :-). Widok całego stropu hali magazynowej z zaznaczonymi osiami, w których leży wymiarowana płyta dwukierunkowo zbrojona.
Maksymalna siła tnąca działająca w podporach na kierunku osi Y wynosi Ty,max = 43,42 kN. Wykresy sił wewnętrznych dla obu kierunków obliczonych w poradniku obliczenie statyki zostały przedstawione poniżej.
Zbrojenie, które musi przenieść powyższą maksymalną siłę tnącą to 50%Ay,s = 6,03 cm2 . Tylko 50% całkowitego zbrojenia głównego, ponieważ zostało ono zredukowane ze względu na mniejszą siłę działania momentu zginającego w obszarze podpór. Przyjmujemy 3∅16mm – trzy pręty o średnicy 16 mm, zgodnie z poniższym szczegółem oparcia płyty na ścianie.
Jednak przedłużyliśmy minimalne nasz wstęp, dlatego proponuje już przejść do obliczenia nośności na ścinanie dla powyższych warunków.
Nośność obliczeniowa na ścinanie
Nośność oblicza się ze wzoru.
{V_{Rd,C,y}} = [{C_{Rd,C}}*k*\sqrt[3]{{100*{\rho _L,y}*{f_{ck}}}}]*b*d_y
Na wzór nośności składają się następujące elementy.
dy – wysokość użyteczna przekroju w osi Y,
ρL,y – stopień zbrojenia rozciąganego na osi Y, które sięga na odległość nie mniejszą niż (lbd + d) poza rozważny przekrój, lecz nie więcej niż 0,02
fck – charakterystyczna wytrzymałość betonu na ściskanie, 18MPa
CRd,C – współczynnik
γC – współczynnik częściowy dla betonu, 1,50[-]
Obliczenie nośności
{V_{Rd,C,y}} = [\frac{{0,18}}{{1,50}}*2,00*\sqrt[3]{{100*{0,00718}*{30}}}]*1,00*0,084
{V_{Rd,C,y}} =56,09 kN
Sprawdzenie nośności na ścinanie
Już widzimy, że zredukowane zbrojenie przeniesie siłę tnącą działającą w podporze, ale zestawmy sobie te dwie wartości.
{V_{Rd,C,y}} =56,09kN>T_{y,max} = 43,42kN
Nośność na siłę ścinającą została wykorzystana w 77,41%. Co daje nam o wiele lepszy wynik niż w poprzednim poradniku w kierunku na oś Y. W tym przypadku pozostaje jedynie niecałe 23%, a więc moim zdaniem jest to wartość do zaakceptowania.
Przebrnęliśmy przez drugą część sprawdzenia nośności na ścinanie w kierunku osi Y dla płyty dwukierunkowo zbrojonej. Udało nam się przerobić cały stan SGN – stan granicznej nośności i wszystkie warunki zostały w nim spełnione. W kolejnym poradniku zaczniemy kolejny stan, czyli SGU – stan granicznej używalności. Zapraszam do kolejnego poradnika.