Układy SN – wprowadzenie

Dział Mechanika Budowli: układy statycznie niewyznaczalne jest działem, który zamyka naszą długą drogę do zapoznania się z przedmiotami mechanicznymi na kierunkach inżynierskich. Jest on kontynuacją działu Mechanika Budowli, jednak postanowiłem rozdzielić poradniki dotyczące układów statycznie wyznaczalnych i niewyznaczalnych, ze względu na waszą wygodę podczas szukania interesującego was tematu oraz dla podkreślenia znaczenia umiejętności obliczania układów statycznie niewyznaczalnych.

W życiu zawodowym podczas projektowania różnego rodzaju konstrukcji, będziecie używali właśnie układów statycznie niewyznaczalnych. Co to są USN?
Są to konstrukcje, w których liczba niewiadomych jest większa od liczby równań równowagi.
Dotychczas mieliśmy do czynienia z układami statycznie wyznaczalnymi. Teraz wchodzimy w nowy i najcięższy temat. Poznamy dwie najczęściej używane metody, którymi są:

  1. Metoda Sił
  2. Metoda Przemieszczeń

Aby w ogóle zacząć naukę powyższych metod, należy bardzo dobrze umieć obliczać przemieszczenia w konstrukcjach statycznie wyznaczalnych. Dlatego bez dobrze opanowanego obliczania przemieszczeń, radzę nie zaczynać przygody z układami statycznie niewyznaczalnymi.

Każdą metodę opiszę, przedstawię algorytm obliczania oraz zamieszczę przykład, aby nie było żadnych niejasności.
Tyle słowem wstępu, na koniec chciałbym jeszcze raz przestrzec, przed nauką obliczania układów statycznie niewyznaczalnych, bez bardzo dobrej umiejętności obliczania przemieszczeń z poprzedniego działu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *