Posługiwanie się linią wpływu w belce
Posługiwanie się linią wpływu w belce. Przykład wykorzystania metody linii wpływu do znalezienia najniekorzystniejszego ustawienia sił na belce. Jest to już drugi przykład tego typu w części linii wpływu. Przykład zawiera znalezienie tego ustawienia, obliczenie sił wewnętrznych maksymalnych oraz oczywiście wykorzystanie nierówności Winklera.
Projekt zawiera schemat statyczny belki oraz widok ustawienia i wartości sił, dla których szukamy najniekorzystniejszego ustawienia. Wykonane jest również pierwsze ustawienie i szukanie za pomocą nierówności Winklera ustawienia sił. Następnie zostało wykonane kolejne sprawdzenie za pomocą nierówności Winklera. Znalezienie najniekorzystniejszego ustawienia. Obliczenie maksymalnej siły wewnętrznej momentu zginającego oraz maksymalnej wartości siły tnącej.
Wykres linii wpływu sił wewnętrznych momentu zginającego oraz sił tnących w przekroju α-α
Znalezienie najniekorzystniejszego ustawienia zbioru sił skupionych za pomocą nierówności Winklera, w skład którego wchodzą następujące składowe
WP – siły po stronie prawej
LL – odległość po stronie lewej
WL – siła po stronie lewej;
LP – odległość po stronie prawej
Sam wzór wygląda następująco
\frac{{{W_P}}}{{{W_L} + {P_m}}} < \frac{{{L^P}}}{{{L^L}}} < \frac{{{W_p} + {P_m}}}{{{W_L}}}
Ustawianie sił niestety jest losowe i znalezienie szukanego ustawienia w dużej mierze zależy od szczęścia, a w miarę ilości wykonanych ćwiczeń od doświadczenia.
1. Pierwsze ustawienie sił