Rama statycznie niewyznaczalna z podporą sprężynową metodą sił
Rama z podporą sprężynową. Dwukrotnie niewyznaczalny schemat statyczny ramy, dostarcza w tym przykładzie wiele obliczeń i materiałów do trenowania metody sił. Schemat rzeczywisty ramy również nie należy do najprostszych, w punkcie C jest bardzo ciekawa podpora sprężynowa. Zapraszam do zapoznania się z projektem.
Każdy projekt wykonywany metodą sił, zamknięty jest tak naprawdę w sztywnym schemacie. Wszystkie kroki zostały opisane, wytłumaczone oraz podparte przykładem w poradnikach dot. metody sił. Dodatkowo projekt przedstawiony poniżej również posiada opis krok po kroku, jakie czynności i w jakiej kolejności zostały wykonane, dlatego nie będę już opisywał każdej strony z osobna tylko zaznaczę numer strony przed każdym nowym zdjęciem. Zapraszam do zapoznania się z projektem.
1. Schemat statyczny (rzeczywisty)
2. Wyznaczenie SSN, budowa układu podstawowego oraz układu równań kinetycznych
\begin{array}{l} SSN = (3A + 1C + 1 + E) - (3 - 1)\\ SSN = 2 \end{array}
Układ jest dwukrotnie statycznie niewyznaczalny, to znaczy, że musimy zabrać dwie podpory, ale w takim sposób aby pozostał on geometrycznie niezmienny.
\left\{ \begin{array}{l} \left( {{\delta _{11}} + \frac{1}{4}} \right)*{X_1} + {\delta _{12}} + {X_2} + {\delta _{1p}} = 0\\ {\delta _{21}}*{X_1} + {\delta _{22}}*{X_2} + {\delta _{2p}} = 0 \end{array} \right.
3. Obliczenie przemieszczeń ze wzorów Maxwella-Mohra
3.1. Wykresy momentów dla stanu X1 = 1,00
3.2. Wykresy momentów dla stanu X2 = 1,00
3.3. Obliczenie przemieszczeń δij
3.3.1. Przemieszczenie δ11