Złożona rama statycznie niewyznaczalna z częścią zamkniętą
Rama statycznie niewyznaczalna. Przykład rozwiązanego projektu o schemacie statycznie niewyznaczalnym przy wykorzystaniu metody sił. Skomplikowany schemat ramy oraz zamknięty obszar może sprawić wielu studentom problemy, szczególnie jak używamy metody sił pierwszy raz. Oczywiście przed rozpoczęciem analizowania projektów, zachęcam do nauczenia się dokładnie tej metody w odpowiednich poradnikach, które można znaleźć na stronie.
Każdy projekt wykonywany metodą sił, zamknięty jest tak naprawdę w sztywnym schemacie. Wszystkie kroki zostały opisane, wytłumaczone oraz podparte przykładem w poradnikach dot. metody sił. Dodatkowo projekt przedstawiony poniżej również posiada opis krok po kroku, jakie czynności i w jakiej kolejności zostały wykonane, dlatego nie będę już opisywał każdej strony z osobna tylko zaznaczę numer strony przed każdym nowym zdjęciem. Zapraszam do zapoznania się z projektem.
Przedstawienie schematu układu rzeczywistego, który jest statycznie niewyznaczalny. Obliczenie SSN, narysowanie układu podstawowego, a już na kolejnej stronie przedstawiony jest układ równań kanonicznych.
1. Schemat statyczny ramy (układ rzeczywisty)
2. Obliczanie stopnia statycznej niewyznaczalności (SSN), zbudowanie układu podstawowego oraz utworzenie układu równań
\begin{array}{l} SSN = 13 - 3*4 = 13 - 12\\ SSN = 1 \end{array}
Układ jest jednokrotnie statycznie niewyznaczalny.
Układ równań kanonicznych