Złożona rama statycznie niewyznaczalna z częścią zamkniętą

Przykład rozwiązanego projektu o schemacie statycznie niewyznaczalnym przy wykorzystaniu metody sił. Skomplikowany schemat ramy oraz zamknięty obszar może sprawić wielu studentom problemy, szczególnie jak używamy metody sił pierwszy raz. Oczywiście przed rozpoczęciem analizowania projektów, zachęcam do nauczenia się dokładnie tej metody w odpowiednich poradnikach, które można znaleźć na stronie.

Każdy projekt wykonywany metodą sił, zamknięty jest tak naprawdę w sztywnym schemacie. Wszystkie kroki zostały opisane, wytłumaczone oraz podparte przykładem w poradnikach dot. metody sił. Dodatkowo projekt przedstawiony poniżej również posiada opis krok po kroku, jakie czynności i w jakiej kolejności zostały wykonane, dlatego nie będę już opisywał każdej strony z osobna tylko zaznaczę numer strony przed każdym nowym zdjęciem. Zapraszam do zapoznania się z projektem.

Przedstawienie schematu układu rzeczywistego, który jest statycznie niewyznaczalny. Obliczenie SSN, narysowanie układu podstawowego, a już na kolejnej stronie przedstawiony jest układ równań kanonicznych.

 1. Schemat statyczny ramy (układ rzeczywisty)

 2. Obliczanie stopnia statycznej niewyznaczalności (SSN), zbudowanie układu podstawowego oraz utworzenie układu równań

\begin{array}{l}
SSN = 13 - 3*4 = 13 - 12\\
SSN = 1
\end{array}

Układ jest jednokrotnie statycznie niewyznaczalny.

Układ równań kanonicznych

 

  Strefa studenta

DOŁĄCZ DO RESZTY STUDENTÓW
W ZAMKNIĘTEJ GRUPIE FB

  HandelBud.pl

POTRZEBUJESZ KOREPETYCJI?
SPRAWDŹ OFERTĘ!

 

  Reklama

mgr inż. Piotr Buzała

Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Od 2017 roku czynny zawodowo w branży drogownictwa w europejskim koncernie na terenie Niemiec, od 2022 roku na stanowisku kierownika budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.