Tablica kształtowników IPE O

IPE O – Opis

Dwuteowniki europejskie o stopkach równoległościennych. Są bardzo podobne do dwuteowników IPE z tą różnicą, że dwuteowniki IPE O posiadają grubsze półki i środnik.
Co za tym idzie charakteryzują się one większym ciężarem od standardowych IPE.
Stosowane oznaczenia to IPEO HHH lub IPEO 750xYYY, przy czym
HHH – jest to wysokość danego przekroju
YYY – jest to masa na jednostkę długości
W różnych tablicach możemy napotkać alternatywne oznaczenia np.: IPE O HHH lub IPE HHH O
Standardy i tolerancje według EN 10034: 1993, EN 10163-3: 2004

IPE O – Przekrój, widok profilu

 

IPE O – Wymiary
SymbolWymiaryPole
przekroju
Ciężar
hbtwtfrsshidAG
mmmmmmmmmmmmmmmmcm2kg/m
IPE O 1801829269934.5416414627.121.3
IPE O 2002021026.29.51239.261831593225.1
IPE O 2202221126.610.21241.06201.6177.637.429.4
IPE O 240242122710.81546.17220.4190.443.734.3
IPE O 2702741367.512.21549.47249.6219.653.842.3
IPE O 300304152812.71550.97278.6248.662.849.3
IPE O 3303341628.513.51856.5930727172.657
IPE O 3603641729.214.71859.69334.6298.684.166
IPE O 4004041829.715.52165.337333196.475.7
IPE O 4504561921117.62170.8420.8378.811892.4
IPE O 50050620212192174.6468426137107
IPE O 55055621212.720.22481.22515.6467.6156123
IPE O 60061022415242491.12562514197154
IPE 750 x 13775326311.5171765.42719685175137
IPE 750 x 14775326513.2171767.12719685188147
IPE 750 x 17376226714.421.61777.52718.8684.8221173
IPE 750 x 19677026815.625.41786.32719.2685.2251196
IPE O – Własności statyczne
SymbolOś y-yOś z-z
IyWel,yWpl,yiyAvzIzWel,zWpl,z izItIw
cm4 cm3cm3cmcm2cm4cm3cm3cmcm4cm6
IPE O 1801505165.4189.17.4512.7117.325.539.912.086.768740
IPE O 2002211218.9249.48.3215.45168.933.1151.892.39.4515570
IPE O 2203134282.3321.19.1617.66239.842.8366.912.5312.2726790
IPE O 2404369361.1410.31021.36328.553.8684.42.7417.1843680
IPE O 2706947507.1574.611.3625.23513.575.51117.73.0924.987640
IPE O 3009994657.5743.812.6129.05745.798.12152.63.4531.06157700
IPE O 33013910833942.813.8434.88960.4118.61853.6442.15245700
IPE O 360190501047118615.0540.211251145.5226.93.8655.76380300
IPE O 400267501324150216.6647.981564171.9269.14.0373.1587600
IPE O 450409201795204618.6559.42085217.23414.21109997600
IPE O 500577802284261320.5670.212622259.6408.54.38143.51548000
IPE O 550791602847326322.5282.693224304.2480.54.55187.52302000
IPE O 6001183003879447124.52104.44521403.6640.14.79318.13860000
IPE 750 x 1371599004246486530.2692.95166392.8614.15.44137.16980000
IPE 750 x 1471661004411511029.76105.45289399.2630.85.31161.57141000
IPE 750 x 1732058005402621830.49116.46873514.9809.95.57273.69391000
IPE 750 x 1962403006241717430.95127.38175610.1958.85.71408.911290000
IPE O – Symbole i wyjaśnienie

Poniżej znajduje się lista zawierająca wykaz symboli wraz z ich wyjaśnieniem.

Osie
y-y
– oś przekroju poprzecznego
z-z
– oś przekroju poprzecznego

Wymiary
h
  wysokość przekroju, [mm]
b – szerokość przekroju, [mm]
tf grubość stopki, [mm]
tw grubość środnika, [mm]
r promień zaokrąglenia naroża, [mm]
r1 promień zaokrąglenia naroża, [mm]
r2 promień zaokrąglenia brzegu, [mm]
d wysokość prostej części środnika, [mm]
A – pole powierzchni przekroju [cm2]
G – ciężar kształtownika na 1,00 metrze długości [kg/m]

Właściwości statyczne
Iy moment bezwładności przekroju względem osi y-y, [cm4]
Wel,y – moduł sprężystości, wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y-y [cm3]
Wpl,y – moduł plastyczności, wskaźnik oporu plastycznego względem osi y-y [cm3]
iy – promień bezwładności względem osi z-z, [cm]
Avz pole przekroju czynnego przy ścinaniu, [cm2]
Iz moment bezwładności przekroju według osi z-z, [cm4]
Wel,z – moduł sprężystości, wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y-y [cm3]
Wpl,z– moduł plastyczności, wskaźnik oporu plastycznego względem osi y-y [cm3]
i– promień bezwładności względem osi z-z, [cm]
It – moment bezwładności przekroju przy skręcaniu, [cm3]
Iw – wycinkowy moment bezwładności, [cm6]

Zastrzeżenie.
Prezentowane dane nie są i nie mogą być traktowane jako kopia jakichkolwiek norm, dlatego też mogą być stosowane wyłącznie w celach dydaktycznych. W przypadku projektowania rzeczywistych urządzeń technicznych konieczne jest uwzględnienie aktualnych norm polskich i europejskich, dostępnych w PKN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *