Tablica kształtowników IPE AA

IPE AA – Opis

Dwuteowniki europejskie o stopkach równoległościennych. Są to elementy konstrukcyjne, dwuteowe z równoległą powierzchnią wewnętrzną stóp. Dwuteowniki ze stali nierdzewnej IPE znajdują zastosowanie w handlu i przemyśle, przeważnie w budowie maszyn i urządzeń.
Dwuteowniki IPE AA, są jeszcze lżejszą wersją standardowych dwuteowników równoległościennych, która charakteryzują się mniejszymi rozmiarami półek i środnika. Są lżejsze od IPE oraz IPEA.
Stosowane oznaczenia to IPE AA HHH, przy czym
HHH – jest to wysokość danego przekroju i zawiera się w przedziale 80 ~ 240.
Można napotkać następujące oznaczenia alternatywne: IPE HHH AA; IPEAA HHH
Standardy według: DIN 1025-5
Tolerancje według EN 10034: 1993

IPE AA – Przekrój, widok profilu

 

IPE AA – Wymiary
SymbolWymiaryPole

przekroju
Ciężar
hbtwtfrsshidAG
mmmmmmmmmmmmmmmmcm2kg/m
IPE AA 8078463.24.2517.4669.659.66.314.9
IPE AA 10097.6553.64.5720.888.674.68.566.7
IPE AA 120117643.84.8721.6107.493.410.658.4
IPE AA 140136.6733.85.2722.4126.2112.212.8110.1
IPE AA 160156.48245.6723.4145.2131.215.412.1
IPE AA 180176.4914.36.2927.2416414619.0314.9
IPE AA 200196.41004.56.71231.9618315922.8718
IPE AA 220216.41104.77.41233.56201.6177.626.9921.2
IPE AA 240236.41204.881538.37220.4190.431.7124.9
IPE AA – Własności statyczne
SymbolOś y-yOś z-z
IyWel,yWpl,yiyAvzIzWel,zWpl,z izItIw
cm4 cm3cm3cmcm2cm4cm3cm3cmcm4cm6
IPE AA 8064.116.4418.863.1936.852.984.681.040.490
IPE AA 100135.927.8531.93.984.412.574.577.231.210.73270
IPE AA 120244.241.7447.624.795.3621.086.5910.361.410.95660
IPE AA 14040759.6667.65.646.1433.839.2714.461.631.191460
IPE AA 160645.682.5693.326.477.2451.612.5919.561.831.572930
IPE AA 1801020115.7130.57.329.1378.1217.1726.722.032.485640
IPE AA 2001533156.2175.88.1911.38112.222.4335.042.213.8410050
IPE AA 22022192052309.0712.84164.729.946.512.475.0217930
IPE AA 2403154266.8298.29.9715.29231.438.5759.982.77.3330050
IPE AA – Symbole i wyjaśnienie

Poniżej znajduje się lista zawierająca wykaz symboli wraz z ich wyjaśnieniem.

Osie
y-y
– oś przekroju poprzecznego
z-z
– oś przekroju poprzecznego

Wymiary
h
  wysokość przekroju, [mm]
b – szerokość przekroju, [mm]
tf grubość stopki, [mm]
tw grubość środnika, [mm]
r promień zaokrąglenia naroża, [mm]
r1 promień zaokrąglenia naroża, [mm]
r2 promień zaokrąglenia brzegu, [mm]
d wysokość prostej części środnika, [mm]
A – pole powierzchni przekroju [cm2]
G – ciężar kształtownika na 1,00 metrze długości [kg/m]

Właściwości statyczne
Iy moment bezwładności przekroju względem osi y-y, [cm4]
Wel,y – moduł sprężystości, wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y-y [cm3]
Wpl,y – moduł plastyczności, wskaźnik oporu plastycznego względem osi y-y [cm3]
iy – promień bezwładności względem osi z-z, [cm]
Avz pole przekroju czynnego przy ścinaniu, [cm2]
Iz moment bezwładności przekroju według osi z-z, [cm4]
Wel,z – moduł sprężystości, wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y-y [cm3]
Wpl,z– moduł plastyczności, wskaźnik oporu plastycznego względem osi y-y [cm3]
i– promień bezwładności względem osi z-z, [cm]
It – moment bezwładności przekroju przy skręcaniu, [cm3]
Iw – wycinkowy moment bezwładności, [cm6]

Zastrzeżenie.
Prezentowane dane nie są i nie mogą być traktowane jako kopia jakichkolwiek norm, dlatego też mogą być stosowane wyłącznie w celach dydaktycznych. W przypadku projektowania rzeczywistych urządzeń technicznych konieczne jest uwzględnienie aktualnych norm polskich i europejskich, dostępnych w PKN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *