Tablica kształtowników IPE A

IPE A – Opis

Dwuteowniki europejskie o stopkach równoległościennych. Są to elementy konstrukcyjne, dwuteowe z równoległą powierzchnią wewnętrzną stóp. Dwuteowniki ze stali nierdzewnej IPE znajdują zastosowanie w handlu i przemyśle, przeważnie w budowie maszyn i urządzeń.
Dwuteowniki IPE A, są odchudzoną wersją standardowych dwuteowników równoległościennych, która charakteryzują się mniejszymi rozmiarami półek i środnika.
Stosowane oznaczenia to IPE A HHH, przy czym
HHH – jest to wysokość danego przekroju i zawiera się w przedziale 80 ~ 600.
Można napotkać następujące oznaczenia alternatywne: IPE HHH A; IPEA HHH
Standardy według: DIN 1025-5
Tolerancje według EN 10034: 1993

IPE A – Przekrój, widok profilu

 

IPE A – Wymiary
SymbolWymiaryPole

przekroju
Ciężar
hbtwtfrsshidAG
mmmmmmmmmmmmmmmmcm2kg/m
IPE A 8078463.34.2517.669.659.66.385
IPE A 10098553.64.7721.288.674.68.786.9
IPE A 120117.6643.85.1722.2107.493.4118.65
IPE A 140137.4733.85.6723.2126.2112.213.410.5
IPE A 1601578245.9926.34145.2127.216.212.7
IPE A 180177914.36.5927.8416414619.615.4
IPE A 2001971004.571232.5618315923.518.4
IPE A 22021711057.71234.46201.6177.628.322.2
IPE A 2402371205.28.31539.37220.4190.433.326.2
IPE A 2702671355.58.71540.47249.6219.639.230.7
IPE A 3002971506.19.21542.07278.6248.646.536.5
IPE A 3303271606.5101847.5930727154.743
IPE A 360357.61706.611.51850.69334.6298.66450.2
IPE A 4003971807122155.637333173.157.4
IPE A 4504471907.613.12158.4420.8378.885.667.2
IPE A 5004972008.414.5216246842610179.4
IPE A 550547210915.72468.52515.6467.611792.1
IPE A 6005972209.817.52472.92562514137108
IPE A – Własności statyczne
SymbolOś y-yOś z-z
IyWel,yWpl,yiyAvzIzWel,zWpl,z izItIw
cm4 cm3cm3cmcm2cm4cm3cm3cmcm4cm6
IPE A 8064.3816.5118.983.183.076.852.984.691.040.4290
IPE A 100141.228.8132.984.014.4413.124.777.541.220.77280
IPE A 120257.443.7749.874.835.4122.39710.981.421.04710
IPE A 140434.963.371.65.76.2136.429.9815.521.651.361580
IPE A 160689.387.8199.096.537.854.4313.2720.71.831.963090
IPE A 1801063120.1135.37.379.281.891827.962.052.75930
IPE A 2001591161.6181.78.2311.47117.223.4336.542.234.1110530
IPE A 2202317213.5240.29.0513.55171.431.1748.492.465.6918710
IPE A 2403290277.7311.69.9416.31240.140.0262.42.688.3531260
IPE A 2704917368.3412.511.2118.7535853.0382.343.0210.359510
IPE A 3007173483.1541.812.4222.2551969.2107.33.3413.43107200
IPE A 33010230625.7701.913.6726.99685.285.64133.33.5419.57171500
IPE A 36014520811.8906.815.0629.76944.3111.1171.93.8426.51282000
IPE A 400202901022114416.6635.781171130.1202.1434.79432200
IPE A 450297601331149418.6542.261502158.1245.74.1945.67704900
IPE A 500429301728194620.6150.411939193.9301.64.3862.781125000
IPE A 550599802193247522.6160.32432231.6361.54.5586.531710000
IPE A 600829202778314124.670.143116283.3442.14.77118.82607000
IPE A – Symbole i wyjaśnienie

Poniżej znajduje się lista zawierająca wykaz symboli wraz z ich wyjaśnieniem.

Osie
y-y
– oś przekroju poprzecznego
z-z
– oś przekroju poprzecznego

Wymiary
h
  wysokość przekroju, [mm]
b – szerokość przekroju, [mm]
tf grubość stopki, [mm]
tw grubość środnika, [mm]
r promień zaokrąglenia naroża, [mm]
r1 promień zaokrąglenia naroża, [mm]
r2 promień zaokrąglenia brzegu, [mm]
d wysokość prostej części środnika, [mm]
A – pole powierzchni przekroju [cm2]
G – ciężar kształtownika na 1,00 metrze długości [kg/m]

Właściwości statyczne
Iy moment bezwładności przekroju względem osi y-y, [cm4]
Wel,y – moduł sprężystości, wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y-y [cm3]
Wpl,y – moduł plastyczności, wskaźnik oporu plastycznego względem osi y-y [cm3]
iy – promień bezwładności względem osi z-z, [cm]
Avz pole przekroju czynnego przy ścinaniu, [cm2]
Iz moment bezwładności przekroju według osi z-z, [cm4]
Wel,z – moduł sprężystości, wskaźnik wytrzymałości przekroju względem osi y-y [cm3]
Wpl,z– moduł plastyczności, wskaźnik oporu plastycznego względem osi y-y [cm3]
i– promień bezwładności względem osi z-z, [cm]
It – moment bezwładności przekroju przy skręcaniu, [cm3]
Iw – wycinkowy moment bezwładności, [cm6]

Zastrzeżenie.
Prezentowane dane nie są i nie mogą być traktowane jako kopia jakichkolwiek norm, dlatego też mogą być stosowane wyłącznie w celach dydaktycznych. W przypadku projektowania rzeczywistych urządzeń technicznych konieczne jest uwzględnienie aktualnych norm polskich i europejskich, dostępnych w PKN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *