Projektowanie konstrukcji – algorytm

Przy wykonywaniu projektów uczelnianych zauważycie, że bardzo łatwo stworzyć standardowy algorytm przez jaki należy przebrnąć aby zaprojektować cały obiekt lub tylko element konstrukcyjny. Postaram się przedstawić ten algorytm w tym poradniku, ponieważ w kolejnych zbiorach nie będzie rozwiązanego całego projektu od A do Z ze względu na zbyt dużą objętość. Sami się Państwo przekonacie jakich grubości będziecie oddawać projekty.

Należy tutaj jeszcze zaznaczyć, że w pracy zawodowej wygląda to zupełnie inaczej. Na uczelni należy policzyć wszystko ręcznie, a różnego rodzaju programów używamy tylko do uzyskania sił powstających od obciążeń i różnego rodzaju oddziaływań. Zajmuje to wielokrotnie więcej czasu, niż przeprowadzenie wszystkich prac w programie np. Autodesk Robot Structural Analysis.

Opiszę algorytm biorąc dla przykładu zaprojektowanie hali  stalowej, którą na pewno dostaniecie do wykonania na zajęciach.

 1. Ustalenie danych projektowych – dane te są narzucone w kartach projektowych, jakie otrzymacie od prowadzących zajęciach. Są to między innymi wymiary, lokalizacja obiektu, rodzaj stali, betonu itp.
 2. Zebranie obciążeń – dobieramy warstwy konstrukcyjne oraz wykończeniowe elementów konstrukcyjnych i sumujemy w celu poznania jakie ciężary będzie musiała przenieść nasza hala, w skład tych obciążeń wchodzą:
  1. Obciążenia własne
  2. Obciążenia użytkowe
  3. Obciążenie śniegiem
  4. Oddziaływanie wiatru
 3. Obliczenie działających sił wewnętrznych – ten punkt wykonywany jest w różnego rodzaju programach. Można zamodelować cały obiekt 3D w programie Robot(wspomniany wyżej) lub przyjąć schemat statyczny ramy przedskrajnej i wykonać model 2D przy wykorzystaniu programu RM-Win bądź Soldis.
 4. Wymiarowanie elementów konstrukcyjnych i sprawdzenie stanów granicznej nośności i użytkowalności, np.
  1. Rygiel
  2. Słup
  3. Fundament
  4. Blachownica
 5. Zaprojektowanie połączeń, np.
  1. Połączenie w kalenicy
  2. Połączenie rygla ze słupem
  3. Połączenie słupa z fundamentem
 6. Wykonanie rysunków architektoniczno-budowlanych

Zawartość może się minimalnie różnić w zależności od wymagań prowadzących ale sam algorytm będzie do złudzenia podobny. Należy pamiętać, że to bardzo duże projekty i proponuje nie odkładać ich wykonania na ostatni miesiąc semestru, ponieważ skutki tego mogą być opłakane i wrzesień pewny.Zachęcamy do dalszej nauki. Wybierz materiał: