Charakterystyka stali

W sieci znajduje się mnóstwo artykułów z nieobowiązującymi już oznaczeniami stali, które możemy znaleźć w wycofanych Polskich Normach. Na zajęciach lub w projektach również mogą pojawić się stare oznaczenia, dlatego zestawię w tym poradniku charakterystyki stali dla tych dwóch zestawów norm.

Zestawienie stali według Polskiej Normy

Pierwszym zestawieniem jest charakterystyka stali według Polskiej Normy, natomiast oznaczenia właściwości mechanicznych są oznaczone symbolami z EC.

Charakterystyka stali wg Polskiej Normy

Zestawienie stali według Europejskiej Normy

Poniżej znajduje się charakterystyka stali z aktualnie obowiązującym oznaczeniem. Zachęcam do zajrzenia do “Eurokodu 3 – Projektowanie konstrukcji stalowych” w celu zapoznania się z literaturą, z której obowiązkowo należy korzystać. W dalszych poradnikach będziemy korzystali z tego zestawienia charakterystyki stali.

Charakterystyka stali EC

Klasa stali – służy do określenia wytrzymałości stali. Dotyczy właściwości mechanicznych, czyli granicy plastyczności, która mówi nam jakie mogą powstać odkształcenia, aby po zabraniu obciążeń stal wróciła do pierwotnego stanu.
Gatunek stali – określa nam właściwości technologiczne, do których zalicza się m.in. skład chemiczny stopu, przydatność do spawania.
Klasa stali interesuje konstruktorów, którzy troszczą się o bezpieczne zaprojektowanie elementu lub konstrukcji, natomiast gatunek stali przydatny jest producentom, którzy zapewniają odpowiednie właściwości technologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *