Charakterystyka stali
W sieci znajduje się mnóstwo artykułów z nieobowiązującymi już oznaczeniami stali, które możemy znaleźć w wycofanych Polskich Normach. Na zajęciach lub w projektach również mogą pojawić się stare oznaczenia, dlatego zestawię w tym poradniku charakterystyki stali dla tych dwóch zestawów norm.
Zestawienie stali według Polskiej Normy
Pierwszym zestawieniem jest charakterystyka stali według Polskiej Normy, natomiast oznaczenia właściwości mechanicznych są oznaczone symbolami z EC.
Zestawienie stali według Europejskiej Normy
Poniżej znajduje się charakterystyka stali z aktualnie obowiązującym oznaczeniem. Zachęcam do zajrzenia do “Eurokodu 3 – Projektowanie konstrukcji stalowych” w celu zapoznania się z literaturą, z której obowiązkowo należy korzystać. W dalszych poradnikach będziemy korzystali z tego zestawienia charakterystyki stali.
Klasa stali – służy do określenia wytrzymałości stali. Dotyczy właściwości mechanicznych, czyli granicy plastyczności, która mówi nam jakie mogą powstać odkształcenia, aby po zabraniu obciążeń stal wróciła do pierwotnego stanu.
Gatunek stali – określa nam właściwości technologiczne, do których zalicza się m.in. skład chemiczny stopu, przydatność do spawania.
Klasa stali interesuje konstruktorów, którzy troszczą się o bezpieczne zaprojektowanie elementu lub konstrukcji, natomiast gatunek stali przydatny jest producentom, którzy zapewniają odpowiednie właściwości technologiczne.