Podstawowe informacje – ważne!

W praktycznej części poradników jesteśmy już zmuszeni do korzystania z obowiązkowej literatury, mowa tutaj oczywiście o różnego rodzaju normach. Aktualnie obowiązujące normy zawarte są w EUROKODach i właśnie na nich będziemy bazować. Może się zdarzyć, że przy niektórych obliczeniach będę korzystał z wycofanych już Polskich Norm, ale wtedy poinformuje o tym. Traktuje się je aktualnie jako literaturę naukową, którą można się wspomagać przy projektowaniu, przy jednoczesnym spełnieniu wymagań lub zaleceń zawartych w Eurokodach. Więcej nie rozpisuje się o normach, gdyż wiem że już wiedzą Państwo co nieco na ich temat będąc na drugim roku studiów.
Poniżej umieszczam listę norm, z których będę korzystał:

 1. Eurokod 0 – Podstawy projektowania konstrukcji
 2. Eurokod 1 – Oddziaływania na konstrukcje; a szczególnie:
  1. PN-EN 1991-1-1 Oddziaływania ogólne. Ciężar objętościowy. Ciężar własny. Obciążenia użytkowe w budynkach.
  2. PN-EN 1991-1-3 Obciążenia śniegiem.
  3. PN-EN 1991-1-4 Oddziaływanie wiatru
 3. Eurokod 2 – Projektowanie konstrukcji z betonu; a szczególnie:
  1. PN-EN 1992-1-1 Projektowanie konstrukcji z betonu – Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków
 4. Eurokod 3 – Projektowanie konstrukcji stalowych; a szczególnie:
  1. PN-EN-1993-1-1 – Projektowanie konstrukcji stalowych. Reguły ogólne i reguły dla budynków
  2. PN-EN-1993-1-5 – Projektowanie konstrukcji stalowych. Blachownice
  3. PN-EN-1993-1-8 – Projektowanie konstrukcji stalowych. Projektowanie węzłów

Dobrze aby Państwo również posiadali do nich dostęp, zalecam sprawdzenie w uczelnianych bibliotekach. Przydatne będą również różne pozycje z literatury naukowej, nie będę tutaj podawał żadnych tytułów ani autorów, aby nikogo nie faworyzować. Zapewne bardzo ciekawe i przydatne książki będą podawane na zajęciach przez prowadzących zajęcia.

Kolejną rzeczą jaka będzie nam potrzebna to zbiór charakterystyk materiałów budowlanych jakie nas interesują, czyli stali oraz betonu. Te akurat umieszczę na stronie właśnie w tym zbiorze poradników, aby łatwiej było się uczyć korzystając z takich samych źródeł.

Na koniec chcę jeszcze raz zaznaczyć, że cały zbiór poradników widniejących na stronie pod nazwą Budownictwo Praktyczne ma za zadanie wprowadzić Państwa do tematu projektowania elementów konstrukcyjnych oraz pomóc w przebrnięciu przez projekty zadawane na uczelni.

mgr inż. Piotr Buzała

Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Od 2017 roku czynny zawodowo w branży drogownictwa w europejskim koncernie na terenie Niemiec, od 2022 roku na stanowisku kierownika budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.