Skurcz – Reologia betonu
Jest to zjawisko polegające na zmianie objętości z powodu zjawisk chemicznych i fizycznych. Główną przyczyną skurczu jest utrata wody w betonie. Sposobem na ograniczenie skurczu może być przechowywanie go w stale wilgotnym środowisku. Czynnikami, które determinują skurcz są m.in.: ilość cementu, wskaźnik wodno-cementowy W/C, zawartość pyłów oraz wysoki punkt piaskowy oraz pielęgnacja betonu.
W elementach betonowych skurcz powoduje skrócenie, który nie powoduje dodatkowych naprężeń o ile element nie jest zamocowany. Natomiast w przypadku elementu żelbetowego skurcz powoduje naprężenia ściskające w stali i naprężenia rozciągające w betonie, a w przypadku elementów sprężonych mogą wystąpić starty sił sprężających co w konsekwencji może prowadzić do katastrofy.
Modelowanie skurczu w obliczeniach statycznych można realizować za pomocą obciążenia termicznego. Znając wielkość skurczu i współczynnika rozszerzalności termicznej betonu, jesteśmy w stanie wyznaczyć gradient temperatury jakiemu należy poddać beton, aby wywołać w nim skurcz o zadanej wartości.