Budowa domów bez pozwolenia, bez kierownika – „Nowy Ład”

„Nowy Ład” zmiany nie tylko podatkowo-socjalne, ale również ingerencja w ustawę Prawo Budowlane. Uwolnienie małego budownictwa jednorodzinnego aż do 90m2 i budowa domu bez pozwolenia? Ochrona podwykonawców?

Nowy Ład

Budowa domu bez pozwolenia - Nowy Ład PiS

Od dłuższego czasu a dokładniej od lutego 2021 roku, 31 milinów Polaków, których będzie dotyczył „Nowy Ład” z niecierpliwością wyczekiwały zmian jakie nastąpią po wprowadzeniu nowego pomysłu partii rządzącej PiS. I jest! Niestety, bądź jak kto woli, stety z dniem dzisiejszym 15.05.2021 poznaliśmy najważniejsze punkty tegoż pomysłu. Oczywiście wiele zmian w podatkach oraz programach socjalnych nie będziemy w tym artykule roztrząsać, nie podejrzewałem nawet, że znajdzie się cokolwiek co mogłoby interesować nas jako społeczność związaną z pojęciem budownictwo. A tu szok! Dopłaty do kredytów mieszkaniowych, gwarantowane wkłady własne, a nawet domy jednorodzinne bez pozwolenia i bez nadzoru!

Budowa domu bez pozwolenia

Można by pomyśleć, co w tym nowego? Przecież już od dłuższego czasu możliwa jest budowa małych domów jednorodzinnych do 35m2, a adoptując dodatkowo poddasze budynku można było wyciągnąć nawet 70m2. „Nowy Ład” zwiększa możliwość rozpoczęcia budowy własnego domu jednorodzinnego do 70m2, pozostawiając oczywiście możliwość adaptacji poddasza. Dokumenty jakie należy złożyć w przypadku skorzystania z tej możliwości, to.

  • 4 egzemplarze projektu budowlanego;
  • poświadczenie posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
  • MPZP (w przypadku, gdy dokument nie został ustanowiony – decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu).

Pan prezes Jarosław Kaczyński wyjaśnia to następująco.

„…bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie domów do 70 m2, z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania”. – To może być razem, jeżeli chodzi o powierzchnię mieszkalną, około 90 m2. A więc tyle, ile w tej chwili wynosi przeciętna w budownictwie mieszkaniowym”.

To będzie naprawdę coś, szczególnie na wsi, gdzie buduje się tak zwanym systemem gospodarczym. Pozwoli to na osiągnięcie sytuacji, w której się ma własny dom, i to całkiem przyzwoity, za sumę stosunkowo niewielką, być może nawet nie większą niż 100 tys. zł” – powiedział.

Budowa bez kierownika

Budowa takich domów bez pozwolenia nie jest kłopotem, usprawnia proces spraw urzędowych i pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Natomiast prowadzenie nawet małej budowy bez kierownika budowy oraz bez prowadzenia odpowiedniej dokumentacji budowlanej może być niebezpieczne i jest co najmniej nie odpowiedzialne patrząc pod kątem trzech najistotniejszych rzeczach branych pod uwagę w przedsięwzięciu budowlanym, a mowa tutaj o jakości wykonania, kosztach oraz oddziaływaniu na środowisko. W takim przypadku zostaje zaniechany nadzór osoby trzeciej (kierownika budowy) będącej łącznikiem między inwestorem, a wykonawcom.

Bon mieszkaniowy

Nawet 100.000 PLN gwarantowanego wkładu własnego mogą otrzymać rodzice przynajmniej trójki dzieci do mieszkania własnościowego. Instrumenty, nad którymi pracujemy, będą dostosowane do rożnych sytuacji życiowych – możliwości finansowych oraz wielkości gospodarstw domowych.

„Chcemy wspierać Polaków w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. To zadanie należy do naszych priorytetów. W Polsce wciąż jest wiele osób, których nie stać na zakup własnego mieszkania, a rolą rządu jest im w tym pomóc” – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało wiele konkretnych rozwiązań oznaczających realne wsparcie dla każdego z Polaków. Jedną z propozycji jest bon mieszkaniowy. Czym jest i jak zadziała w praktyce? Za przykład weźmy rodzinę z trojgiem dzieci, która marzy o kupnie własnego mieszkania lub domu. W ramach bonu mieszkaniowego rodzina ta otrzyma dopłatę w wysokości 100 tys. złotych. Ale bon to wsparcie nie tylko dla dużych rodzin – to pomoc dla wszystkich Polaków. Także rodziny z mniejszą liczbą dzieci i single będą mogli otrzymać dofinansowanie – podkreślił wicepremier Jarosław Gowin. Dalej jak czytamy na www.gov.pl przewidziane są dwa rodzaj bonów.

Rodzaje bonów mieszkaniowych

Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu.

Rodzinny bon mieszkaniowy przyznawany będzie gospodarstwu domowemu, w skład którego wchodzi co najmniej 3 dzieci lub osób z niepełnosprawnością. Ten rodzaj bonu będzie mógł zostać przeznaczony na partycypację w SIM/TBS, wkład mieszkaniowy w SM, a także na nabycie mieszkania/domu jednorodzinnego lub budowę domu jednorodzinnego.

Co z cenami nieruchomości?

Na dzień dzisiejszy możemy z pewną dozą pewności przewidywać kolejny, znaczący wzrost cen nieruchomości, ponieważ ingerencja państwa zawsze kończy się tym samym, a więc możemy oczekiwać wzrostu cen, spadku jakości i pogorszenia się sytuacji młodych marzących o własnym M. Dlaczego tak pesymistycznie?

Dofinansowanie w obojętniej jakiej kwocie sprawia, że kwota ta zgodnie z zasadami praw wolnego rynku zostanie prawie natychmiast zdyskontowana i wliczona w cenę, a to za sprawą tego, że każdy inwestor będzie dysponował tymi pieniędzmi. Świetnym przykładem tego jak może skończyć się ingerencji państwa i banków w obszar nieruchomości jest krach z 2008 w USA.

Ochrona podwykonawców

Istotną nowością będzie również próba ochrony podwykonawców. Ma ona polegać na takiej samej zasadzie, jak program ochrony kupujących nieruchomości od deweloperów. Utworzony ma zostać rachunek powierniczy, na który inwestor będzie wpłacał środki zabezpieczające wypłaty dla podwykonawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *