Rdzeń przekroju
Spis treści
Rdzeń przekroju i wyznaczenie rdzenia przekroju. Kolejna rzecz związana z poradnikiem Mechanika ogólna, chodzi tutaj oczywiście o poradnik figury płaskie. Bardzo często, gdy prowadzący zajęcia rozdają projekty, to do wyznaczenia jest rdzeń zadanego przekroju oraz mimośrodowe działanie sił, a spowodowane jest to powiązaniem tych rzeczy ze sobą. Osoba, która dobrze zrozumie to zagadnienie oraz zrobi parę przykładów, bez obliczeń może określić, jak będzie wyglądał rdzeń dla zadanego przekroju. Wyjaśnijmy sobie, co to jest rdzeń przekroju?
Rdzeń przekroju
Rdzeń przekroju to taki pod obszar przekroju, w którym przyłożona siła normalna powoduje w całym przekroju naprężenia jednakowego znaku (+ lub -). Poznamy teraz wzory potrzebne do wyznaczenia rdzenia oraz pokaże, jak powinien wyglądać rdzeń przekroju na przykładzie dwuteownika 140(ten sam, co w poradniku mimośrodowe działanie siły).
Przed przystąpieniem do obliczeń, należy narysować obrys po punktach charakterystycznych, czyli po obwodzie figury. W tym przypadku wyjdzie prostokąt.
Dla przykładu zobaczmy obrys figury złożonej z dwuteownika 140 i ceownika 140. Ceownik leży na dwuteowniku.
Obrys nie jest już prostą figurą. Wróćmy do naszego dwuteownika 140. Zaczynając obliczenia musimy wyznaczyć główne promienie bezwładności. Wykonujemy te obliczenia używając następującego wzoru.
gdzie:
– główne centralne momenty bezwładności
– pole powierzchni przekroju
Mając wyznaczone główne promienie bezwładności możemy zabrać się do wyznaczenia rdzenia w zadanym przekroju. Aby to zrobić użyjemy następujących wzorów.
gdzie:
– współrzędna jaką należy odłożyć na osi X
– współrzędna jaką należy odłożyć na osi Y
– główne promienie bezwładności
– współrzędne punktu, w którym przyłożona jest siła
W naszym przypadku powyższe dwa wzory należy wykorzystać dla czterech punktów A, B, C i D. Mając już wyniki należy na osi X odmierzyć obliczoną współrzędną i zaznaczyć kropką, następnie na osi Y również odmierzyć obliczoną współrzędną i zaznaczyć kropką, a następnie je połączyć. Powyższe kroki powtarzamy dla każdego obliczonego punktu.
Do każdego punktu polecam używać innego koloru, aby było przejrzyście. Powinno wyglądać to tak.
Uwaga! Obszar rdzenia nie może wyjść poza obszar narysowanego obwodu!
Najlepiej zrobić rysunek w skali 1:1, aby być pewnym, że dobrze obliczyliśmy rdzeń przekroju.
Mam nadzieję, że z tym poradnikiem świetnie sobie Państwo poradzicie z Waszymi projektami, powodzenia!
2 komentarze
[…] Wyznaczenie rdzenia przekroju […]
[…] Długość podstawowego obwodu kontrolnego: […]