Wytrzymałość gruntu bez drenażu
Wytrzymałość gruntu bez drenażu, czyli w przypadku braku możliwości odpływu wody z ośrodka gruntowego wykonane w dwóch różnych aparatach badawczych.
W przypadku warunków bez drenażu ciśnienie wody w porach gruntu wzrasta na skutek przyłożenia obciążenia. Ponieważ woda nie ma możliwości odpływu, czy to na skutek nagłości obciążenia czy to na skutek bardzo małej przepuszczalności gruntu, właściwie cały wzrost obciążenia przekłada się na wzrost ciśnienia wody w porach gruntu naprężenia efektywne pozostają bez zmian. Ma to bardzo duże znaczenie praktyczne. Gdyby przeprowadzić dwa badania UU w aparacie trójosiowego ściskania przy dwóch różnych wartościach ciśnienia w komorze aparatu otrzymalibyśmy, jak na poniższym rysunku,
Wytrzymałość gruntu bez drenażu
Dwa badania UU gruntu spoistego. Kolorem niebieskim zaznaczono graniczne koła Mohra w naprężeniach efektywnych. Kolorem czerwonym w naprężeniach całkowitych. Interpretacja wyników w naprężeniach efektywnych wskazuje na φ’ > 0 oraz c’.
Graniczne koła Mohra zbliżone do siebie wielkością, a jedynie rozsunięte na skutek różnych poziomów ciśnienia wody w porach gruntu. Wykreślenie obu kół granicznych w naprężeniach efektywnych (to jest odjęcie wartości ciśnienia wody w porach gruntu od naprężeń całkowitych) pokazałoby, że w obu badaniach naprężenia efektywne były bardzo podobne. Zatem pomimo, że efektywne parametry wytrzymałościowe gruntu (poznane z innych badań; nawet wielokrotne powtarzanie badań UU nie wystarczy do wyznaczenia parametrów efektywnych) mogłyby sugerować grunt o znacznej wytrzymałości, analiza całkowitych parametrów wytrzymałościowych w warunkach bez drenażu pokazałaby kąt tarcia wewnętrznego gruntu bliski zeru oraz znacznie zawyżoną spójność, jak poniżej.
Dwa badania UU gruntu spoistego. Kolorem niebieskim zaznaczono graniczne koła Mohra w naprężeniach efektywnych. Kolorem czerwonym w naprężeniach całkowitych. Interpretacja wyników w naprężeniach całkowitych wskazuje na φu ≅ 0 < φ’ oraz cu > c’
Parametry wytrzymałościowe gruntu w warunkach bez drenażu oznacza się jako cu (lub su) i φu, przy czym φu ≅ 0 i jest często pomijane.
Należy pamiętać, że zachowanie gruntu w warunkach bez drenażu znacznie różni się od zachowania w warunkach z drenażem, a związane jest głównie ze sposobem przyłożenia obciążenia i przepuszczalnością podłoża gruntowego.