Wytrzymałość betonu na ściskanie
Spis treści
Wytrzymałość betonu na ściskanie. Wyjaśnienie jednej z właściwości mechanicznych betonu i przedstawienie wyglądu próbek służących do zbadania tej właściwości. Mowa tu o wytrzymałości betonu na ściskanie.
Wytrzymałość betonu na ściskanie
Najważniejsza z charakterystyk określająca właściwości betonu. Wytrzymałość betonu zależy głownie od stanu naprężeń działających na materiał. Przykładowo przy działaniu jednoosiowego ściskania otrzymujemy wytrzymałość rzędu 30 MPa, natomiast przy równomiernym ściskaniu bocznym 70 MPa, otrzymujemy już ok.285 MPa. Nie jest to ani trochę zaskakujące, jeśli porównamy graniczne odkształcenia betonu, które dla skrócenia wynoszą 0.2-0.35%, a dla wydłużeń tylko 0.01% . Podczas działania obciążenia w stanie jednoosiowego ściskania próbka nie zniszczy się poprzez efekt ściskania, ale poprzez efekt wydłużenia w kierunku prostopadłym do działającego obciążenia (patrz: współczynnik Poissona), co jest charakterystyczne dla tego materiału.
Normowy kształt próbek
Do określania normowej wytrzymałości betonu na ściskanie wg Eurokodu wykorzystywane są kostki sześcienne o boku 150mm (w Polsce dawniej wykorzystywano do badań próbki walcowe o wysokości 300mm i średnicy 150mm).
Rodzaje wytrzymałości betonu
- fc – wytrzymałość betonu na ściskanie
- fcd – obliczeniowa wytrzymałość betonu na ściskanie
- fck – charakterystyczna wytrzymałość walcowa na ściskanie betonu po 28 dniach
- fck,cube – charakterystyczna wytrzymałość kostkowa na ściskanie betonu po 28 dniach
- fcm – średnia wartość wytrzymałości walcowej na ściskanie
Pierwszą i w sumie najważniejsza właściwość betonu, jaką jest wytrzymałość na ściskanie, już znamy. Pora ruszać dalej, w kolejnym materiale zajmiemy się wytrzymałością betonu na rozciąganie i już teraz serdecznie zapraszam do kolejnego poradnika.