Wytrzymałość betonu na rozciąganie
Spis treści
Wytrzymałość betonu na rozciąganie. Kontynuowanie tematu właściwości mechanicznych betonu. Tym razem poradnik uwzględniający cechę, która jest piętą Achillesową czystego betonu bez zbrojenia, czyli wytrzymałość betonu na rozciąganie.
Wytrzymałość betonu na rozciąganie
Wytrzymałość betonu na rozciąganie wynosi od 1/8 do 1/12 wytrzymałości betonu na ściskanie. Ze względu na małą wytrzymałość betonu na rozciąganie beton niezbrojony może być praktycznie stosowany w tych elementach, w których występują naprężenia ściskające, lub bardzo małe naprężenia rozciągające. Może być określana za pomocą badań metodą bezpośrednią, na rozciąganie przy zginaniu oraz metodą brazylijską. W metodzie bezpośredniej próbka betonowa jest przymocowana za pomocą kleju do uchwytów, które przymocowane są do maszyny wytrzymałościowej za pomocą lin lub łańcuchów zapewniając osiowość działania siły.
Badanie na rozciąganie
Badania na rozciąganie przy zginaniu polegają na zginaniu (najczęściej czteropunktowemu) betonowej pryzmatycznej belki o przekroju 150 x 150 mm, poprzez obciążenie jej dwiema siłami skupionymi w jednej trzeciej i dwóch trzecich długości.
Metoda brazylijska
Metoda brazylijska polega na badaniu wytrzymałości poprzez rozłupywania walca wzdłuż średnicy. Stan naprężeń panujący w przekroju w znacznej części jest określany naprężeniami rozciągającymi jak widać to na poniższym schemacie. Określenie wytrzymałości w badaniu metodą brazylijską otrzymuje się wykorzystując wzory wyprowadzone z teorii tarczy.
Rodzaje wytrzymałości betonu
- fctk – charakterystyczna wytrzymałość betonu na rozciąganie osiowe
- fctd – obliczeniowa wytrzymałość na rozciąganie
- fctm – średnia wytrzymałość betonu na rozciąganie osiowe
- fct,flex – wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu