Wykresy sił wewnętrznych

Przed rozpoczęciem obliczania sił wewnętrznych należy zahaczyć o zasady, jakie panują podczas tworzenia wykresów sił wewnętrznych. Na nasze szczęście jest dużo zależności wynikających, np. z rodzaju przyłożonej siły czy schematu konstrukcji.

W tym poradniku przedstawie w teorii prawie wszystkie takie „ułatwienia”. Zastosowanie tych ułatwień na przykładach, czyli w praktyce znajdą Państwo w kolejnych poradnikach.

 
 • Wykresy sił tnących oraz normalnych rysujemy po dowolnej stronie, ale uwzględniamy znak(+ lub -). Gdy wykonujemy obliczenia sił tnących oczywiste jest, czy siła jest dodatnia czy ujemna, natomiast gdy będziemy rysowali wykresy z pamięci, wtedy to już nie jest takie oczywiste. Dlatego w dalszych poradnikach jest to dokładnie opisane.
 • Wykresy sił normalnych są niezależne od wykresów momentów zginających oraz sił tnących.
 • Wartości na wykresie sił normalnych są ujemne gdy pręt jest ściskany, a dodatnie gdy pręt jest rozciągany.
 • W miejscu gdzie wykres sił tnących przecina oś pręta, w tym miejscu będzie wartość ekstremalna(najmniejsza lub największa) w momencie zginającym.
 • Na tym aktualnie kończą się zasady, jak powinien wyglądać dobrze obliczony i narysowany wykres. Gdy dowiem się czegoś nowego(człowiek uczy się całe życie) lub sobie przypomnę, od razu pojawią się kolejne punkty. Dokładniejsze reguły będą nam potrzebne podczas rysowania wykresów sił wewnętrznych z pamięci. Znajdą się one w poradniku o nazwie Rysowanie wykresów sił wewnętrznych z pamięci.

  Poznaliście teoretyczną stronę obliczania sił wewnętrznych teraz czas na praktykę. W tym celu zapraszam do kolejnych poradników.

  3 komentarze

  1. 26 maja 2021

   […] Wykresy sił wewnętrznych – podstawy […]

  2. 28 maja 2021

   […] To są podstawowe rzeczy w Mechanice Budowli. Nieznajomość powyższych tematów nie tyle co utrudni, ale w zupełności uniemożliwi zrozumienie mechanizmów działających podczas obliczania różnego rodzaju konstrukcji. W pierwszych działach będziemy jeszcze zajmowali się konstrukcjami dwuwymiarowymi, ale już w kolejnych wejdą konstrukcje przestrzenne(3D), w których również będziemy musieli czuć, jak działa siła na dany element konstrukcyjny, aby np. narysować wykres sił wewnętrznych. […]

  3. 31 maja 2021

   […] 1. Schemat ramy z obciążeniem rzeczywistym i wykresy sił wewnętrznych […]

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *