Wykresy sił wewnętrznych
Przed rozpoczęciem obliczania sił wewnętrznych należy zahaczyć o zasady, jakie panują podczas tworzenia wykresów sił wewnętrznych. Na nasze szczęście jest dużo zależności wynikających, np. z rodzaju przyłożonej siły czy schematu konstrukcji.
W tym poradniku przedstawie w teorii prawie wszystkie takie „ułatwienia”. Zastosowanie tych ułatwień na przykładach, czyli w praktyce znajdą Państwo w kolejnych poradnikach.

Na tym aktualnie kończą się zasady, jak powinien wyglądać dobrze obliczony i narysowany wykres. Gdy dowiem się czegoś nowego(człowiek uczy się całe życie) lub sobie przypomnę, od razu pojawią się kolejne punkty. Dokładniejsze reguły będą nam potrzebne podczas rysowania wykresów sił wewnętrznych z pamięci. Znajdą się one w poradniku o nazwie Rysowanie wykresów sił wewnętrznych z pamięci.
Poznaliście teoretyczną stronę obliczania sił wewnętrznych teraz czas na praktykę. W tym celu zapraszam do kolejnych poradników.
4 komentarze
[…] Wykresy sił wewnętrznych – podstawy […]
[…] To są podstawowe rzeczy w Mechanice Budowli. Nieznajomość powyższych tematów nie tyle co utrudni, ale w zupełności uniemożliwi zrozumienie mechanizmów działających podczas obliczania różnego rodzaju konstrukcji. W pierwszych działach będziemy jeszcze zajmowali się konstrukcjami dwuwymiarowymi, ale już w kolejnych wejdą konstrukcje przestrzenne(3D), w których również będziemy musieli czuć, jak działa siła na dany element konstrukcyjny, aby np. narysować wykres sił wewnętrznych. […]
[…] 1. Schemat ramy z obciążeniem rzeczywistym i wykresy sił wewnętrznych […]
[…] siła tnąca działająca w podporach na kierunku osi Y wynosi Ty,max = 43,42 kN. Wykresy sił wewnętrznych dla obu kierunków obliczonych w poradniku obliczenie statyki zostały przedstawione […]