Ustalenie danych projektowych
Spis treści
Ustalenie danych projektowych do projektu hali stalowej. Rozpoczęcie projektowania konstrukcji, zawsze poprzedzone jest zebraniem najistotniejszych informacji oraz wymagań inwestora. W naszym przypadku jest inaczej. Karty projektowe, jakie otrzymują Państwo na zajęciach posiadają już dane wyjściowe i musimy na ich podstawie przeprowadzić obliczenia statyczno-konstrukcyjne zadanego obiektu. Przyjrzymy się danym wyjściowym, jakie mogą pojawić się w projektach i przeprowadźmy ustalenie danych projektowych.
Ustalenie danych projektowych
Najważniejszą rzeczą jest zadany schemat statyczny pojedynczej ramy, bardzo prawdopodobne jest, że spotkaliście już Państwo podobne schematy na poprzednich zajęciach chociażby mechanice ogólnej, przy temacie obliczania sił wewnętrznych.
Przedstawiony schemat statyczny ramy jest prawdopodobnie identyczny z Państwa schematem z karty projektowej. Składa się z dwóch słupów, dwóch rygli oraz trzech połączeń, a mianowicie słupa z fundamentem, słupa z ryglem oraz połączenia w kalenicy. Połączenie lewego słupa z fundamentem musi zostać zaprojektowane jako połączenie przegubowe, a prawego jako połączenie trwałe. Podobna sytuacja występuje w połączeniu słupa z ryglem. Zmiany te wpływają na rozkład sił wewnętrznych przy obliczeniach statycznych oraz na metodę obliczenia połączenia. Musimy znaleźć w literaturze odpowiedni schemat, aby utworzone połączenie miało zadane właściwości.
Kolejną rzeczą jest ustalenie wymiarów hali. Umieszczony poniżej widok z góry, przedstawia cztery rzędy ram, tworzących trzy przedziały.
Podstawowe dane
Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić wymiary hali, ale takie dane jak rozstaw ram(a), liczba przedziałów(n), szerokość hali(L), wysokość hali(h), wysokość słupa(hs) zapewne zostaną narzucone. Pozostałe dane, które mogą się pojawić to umiejscowienie hali(miejscowość – miasto), rodzaj pokrycia(co ma zawierać), klasa stali. Na co wpływają te dane?
- Miejscowość – na podstawie tej informacji dobieramy strefę obciążenia wiatrem i śniegiem. Również przy obciążeniu wiatrem ma znaczenie jak duże jest to miasto i w okolicy jakich budynków jest usytuowany nasz projektowany budynek.
- Rodzaj pokrycia – oczywiście obciążenie, czym więcej warstw tym ciężej. Przykładowym zadanym pokryciem może być np. blacha fałdowa z ociepleniem. Nie jest to trudne zadanie, wystarczy rozejrzeć się po stronach producentów takich elementów i je dobrać. Tutaj nie musimy nic obliczać, ponieważ cała charakterystyka podana jest przez producenta.
- Klasa stali – czym większą klasę stali dostaniemy w naszym projekcie, tym prawdopodobnie szybciej dobierzemy odpowiedni przekrój obliczanego elementu. Czym większa klasa, tym większa wytrzymałość(nośność). Narzucenie klasy stali przez prowadzącego lekko wiąże nam ręce, jedynym elementem na jaki mam wpływ to wymiary dobieranego przez nas przekroju. Krótko mówią, jeśli warunki nośności nam nie wychodzą, zwiększamy przekrój.