Obliczeniowe sprawdzenie ugięcia w konstrukcjach żelbetowych
Spis treści
Obliczeniowe sprawdzenie ugięcia w konstrukcjach żelbetowych.
Sprawdzenie ugięć przez obliczenia
W elementach, w których obciążenie nie przekroczy poziomu powodującego zarysowanie (czyli naprężenia rozciągające w betonie nie przekroczą wytrzymałości betonu na rozciąganie) to elementy rozpatruje się jako niezarysowane, a obliczanie ugięć prowadzi się dla betonu w I fazie pracy. Element, w których oczekuje się, że nastąpi zarysowanie, ale które mogą być nie w pełni zarysowane zachowują się w sposób pośredni pomiędzy warunkami panującymi w elementach niezarysowanych a warunkach w elementach w pełni zarysowanych.
Dla elementów poddanych głownie zginaniu zadowalającą prognozę odkształceń określa wzór:
Przy zginaniu wartość {\sigma _{sr}}/{\sigma _s} można zastąpić przez {M_{cr}}/M, a przy czystym rozciąganiu {N_{cr}}/N . ({M_{cr}} oznacza moment rysujący, a {N_{cr}} oznacza siłę rysującą)
Przy obciążeniu trwającym dostatecznie długo, aby wywołać pełzanie betonu, całe odkształcenie łącznie z odkształceniem pełzania, można obliczać, stosując efektywny moduł sprężystości betonu wg wzoru:
{E_{c,eff}} = \frac{{{E_{cm}}}}{{1 + \varphi \left( {\infty ,{t_0}} \right)}}Gdzie
\varphi \left( {\infty ,{t_0}} \right) – jest współczynnikiem pełzania wyznaczonym odpowiednio do rozpatrywanego przedziału czasu i obciążenia