Siły równoległe

Siły równoległe

Siły równoległe powstają w przypadku, gdy ich linie działania są do siebie równoległe, jak mówi sama ich nazwa. Siły takowe mogą mieć różne wartości (moduły) o tym samym zwrocie lub  przeciwnym, ale jeśli dwie siły są do siebie równoległe, mają identyczne moduły, a na dodatek są przeciwnie skierowane wtedy powstaje nam tak zwana para sił. W tym materiale omówimy zależności sił równoległych gdyż to pozwoli nam przejść płynnie do kolejnego poradnika omawiającego właśnie pojęcie pary sił. Ale wróćmy do sił równoległych, które nie zaliczają się do pary sił.

Siły równoległe o identycznych zwrotach

Siły nazywamy równoległymi, gdy ich linie działania są do siebie równoległe. Siły takie najzwyczajniej się dodają jako skalary lub liczby algebraiczne, a więc ich wypadkowa również jest sumą algebraiczną tych sił oraz jest tak samo skierowana, zagadnienie wypadkowej sprowadza się po prostu do znalezienia jej położenia. Zobaczmy na przykładzie jak znaleźć taką wypadkową dwóch sił pionowych P1 oraz P2.

Co wiemy już z poprzednich poradników? Wiemy, że siły można przesuwać na linii ich działania co nie zmienia ich wartości ani sposobu oddziaływania na ciało. Możemy przyłożyć układ sił zerowych do dowolnego ciała, w dowolnym miejscu i nie dociąży to dodatkowo tego ciała, gdyż obydwie te siły wzajemnie na siebie oddziaływając pozostają w równowadze. Aby znaleźć wypadkową dwóch sił możemy skorzystać z zasady równoległoboku, zasady trójkąta lub innych. To krótkie przypomnienie wystarczy aby dopiąć celu w powyższym przykładzie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *