Rozstaw i zagięcie prętów zbrojenia
Spis treści
Rozstaw i zagięcie prętów zbrojenia. W normie został zawarty cały rozdział ósmy na temat zasad konstruowania zbrojenia. W niniejszym poradniku omówimy podstawy konstruowania zbrojenia.
Rozstaw i zagięcie prętów zbrojenia
Rozstaw zbrojenia
Zgodnie z p.8.3.(3):
„Jeżeli:
– zakotwienie pręta nie wymaga długości większej niż poza końcem zagięcia
– pręt nie leży przy krawędzi (płaszczyzna zagięcia nie leży blisko powierzchni betonu), a wewnątrz zagięcia występuje pręt poprzeczny o średnicy nie mniejszej niż
– średnica zagięcia jest równa co najmniej zalecanej w Tablicy 8.1N, to średnica wewnętrznego zagięcia nie wymaga sprawdzenia ze względu na zniszczenie betonu.
W innych przypadkach wewnętrzną średnicę zagięcia należy zwiększyć tak, żeby spełnić nierówność (8.1)
w której:
– jest siłą rozciągającą w stanie granicznym nośności w pręcie lub wiązce prętów na początku zagięcia,
– jest dla rozpatrywanego pręta (lub wiązki prętów) połową odległości między osiami prętów (lub wiązek prętów) odmierzanej prostopadle do płaszczyzny zagięcia; dla pręta (lub wiązki prętów) bezpośrednio sąsiadującego z powierzchnią elementu należy przyjmować równe grubości otulenia plus ”
W kolejnych dwóch materiałach pozostaniemy jeszcze w temacie konstruowania zbrojenia i omówione zostaną takie tematy jak kotwienie prętów zbrojeniowych oraz zakład prętów zbrojeniowych. Nie tracąc czasu zapraszam serdecznie do kolejnego materiału.