Równowaga płaskiego układu sił równoległych
Równowaga układu sił równoległych. W poprzednim materiale zapoznaliśmy się z warunkami równowagi układu płaskiego. Teraz aby nie pominąć żadnego tematu i płynnie przejść do kursu mechanika ogólna należy zapoznać się z przypadkiem płaskiego układu sił ale leżących równolegle, a nie dowolnie jak to było w poprzednim materiale.
W tym szczególnym przypadku układu sił równoległych wielobok zbudowany z tych sił staje się po prostu odcinkiem prostym, czyli wartość wypadkowej tego układu równa się po prostu sumie wartości sił P1, P2, P3, Pn, itd.

Natomiast biorąc pod uwagę twierdzenie, ze moment siły wypadkowej równy jest sumie momentów sił dających tę wypadkową.
W_{x}=\sum P_{i}x_{i}
Przyjmując układ jak na rysunku powyżej, stwierdzamy że pierwsze z równań równowagi, czyli ΣPx jest spełnione, ponieważ płaski układ sił nie posiada ani jednej siły poziomej i pozostają dwa równania równowagi, które będą już zawierały siły.

Tak więc dla płaskiego równoległego układu sił mamy tylko dwa równania równowagi. Podobnie jak przy dowolnym układzie sił jest jeszcze jedna opcja sprawdzenia warunków równowagi, a mianowicie układając równanie momentów do dwóch różnych punktów.
