Równoległe przesunięcie siły
Równoległe przesunięcie siły. Bardzo często w konstrukcjach żelbetowych, a dokładniej gdy projektujemy fundament, np. stopę fundamentową wykorzystywane jest mimośrodowe działanie siły ale o tym będzie w kolejnych kursach, chciałem tylko nadmienić gdzie takowe równoległe przesunięcie siły będziemy mogli napotkać w późniejszych zmaganiach.
Załóżmy, że mamy siłę skupioną P przyłożoną w punkcie A, a naszym skrytym marzeniem jest aby siła ta znalazła się w innym punkcie, np. B.
W celu lepszego wyobrażenia sobie tej sytuacji umieśćmy tą siłę i obydwa punkty na jakieś płaszczyźnie gamma.
Uwzględniając zasady statyki, a dokładniej drugi aksjomat oraz własności pary sił, które poznaliśmy w poprzednich kursach jesteśmy w stanie równolegle przesunąć siłę o jakąś odległość r. Aby to zrobić dodajmy do naszej płaszczyzny gamma, w punkcie B układ sił równoważących się o wartości już istniejącej siły P.
Istniejąca siła P oraz dodana siła -P tworzą razem parę sił, a co za tym idziemy możemy zamienić ją na moment równy M i zaczepiony w dowolnym punkcie płaszczyzny gamma, a więc w naszym punkcie B do którego chcemy równoległe przesunąć siłę P. W rezultacie tego otrzymamy sytuację, która rysuje się następująco.
Podsumowując pozostała siła skupiona P w punkcie B odpowiada wartości, kierunkowi działania oraz zwrotowi siły P z punktu A, co upoważnia nas do stwierdzenia że dokonaliśmy równoległego przesunięcia siły, przy czym jedynym skutkiem ubocznym jest powstanie dodatkowego wektora momentu. Co ciekawe, obydwie sytuacje przedstawione poniżej są sobie równe.