Ramy

Obliczanie reakcji podporowych w ramach. Ramy, bądź rama jest to nic innego jak kilka połączonych ze sobą belek. Nie jest to nie wiadomo jak trudne, jeśli dobrze nauczyłeś się i poćwiczyłeś obliczanie reakcji w belkach to ramy będą błahostką.

Ramy

Obliczając belki braliśmy tylko wymiar długości przy obliczaniu momentów zginających, ponieważ belki były poziomymi liniami, a tutaj będziemy mieli „aż” dwa wymiary, o których musimy pamiętać i wiedzieć, który wybrać. To nie znaczy, że będziemy brali dwa wymiary na raz, po prostu będziemy musieli wiedzieć, który wymiar wybrać, chociaż ośmielę się stwierdzić, że jest to niemal oczywiste i nie przewiduje, że będziemy mieli z tym jakikolwiek problem.

Dlaczego dwa wymiary? Ponieważ elementy ramy występują w poziome i w pionie. Na rysunkach będzie to dobrze widać. Rozwiążemy przykładową ramę, którą postaram się opisać krok po kroku, tak aby było jasno i przejrzyście.

Obliczanie reakcji podporowych w ramach - RAMY

Mamy taką ramę, zobaczmy jakie mamy tutaj reakcje podporowe oraz jak przyjąłem ich zwroty.

 Mamy już wszystkie potrzebne dane do obliczeń, znamy zwroty grotów oraz jesteśmy pewni o statycznej wyznaczalności i geometrycznej niezmienności naszej konstrukcji, oczywiście jeśli ktoś nie jest pewny, proszę sobie sprawdzić.

Obliczenie reakcji podporowych

Zacznijmy od reakcji poziomej Ha. Wykonujemy rzut sił na oś X, więc:

 

Banalne! Widzimy, że tok postępowania jest dokładnie taki sam jak w zwykłych belkach. Obliczmy teraz reakcje poziome Va i Rb. Najpierw wykonujemy rzut sił na oś Y.

 
Komentarz do obliczeń
 1. Siła 8kN do punktu A ma odległość w poziome równą Om, a w pionie 2m.
 2. Siła rozłożona 2kN/m, aby było łatwiej wyznaczamy wypadkową tej siły. Siła 2 kN/m działa na długości 5 m, dlatego (2 kN/m * 5m) oraz znajduje się po środku siły rozłożonej, czyli 5m/2. Mając już siłę wypadkową ustalmy odległości do punktu A, odległość w pionie do tej siły wynosi Om, a w poziomie 2,5m.
 3. Ostatnia siła skupiona 5 kN, jej odległości do punkty A wynoszą pionowo Om, a poziomo 8m.
 4. Reakcja Rb leży na jednej linii z siłą 5 kN, dlatego jej odległość do punktu A jest taka sama. Pionowo Om, a poziomo 8m.

Uwaga.
Siły nie leżą na jednej prostej z puntem A, ale pamiętajmy, że siły mogą się swobodnie poruszać do przodu i do tyłu, dlatego zrównałyby się z tym puntem. W takim wypadku zostaje nam tylko 1 wymiar poziomy lub pionowy, w zależności od kierunku działania siły.

Dobrze dokończmy liczenie naszych reakcji pionowych, nasze równanie wygląda tak.

 

Mam nadzieję, że wszystko jest wytłumaczone w sposób prosty i zrozumiały. Zapraszam do kolejnego etapu naszego poradnika, w którym nauczymy się obliczać reakcje podporowe oraz siły osiowe w kratownicach.

  Strefa studenta

DOŁĄCZ DO RESZTY STUDENTÓW
W ZAMKNIĘTEJ GRUPIE FB

  HandelBud.pl

POTRZEBUJESZ KOREPETYCJI?
SPRAWDŹ OFERTĘ!

 

  Reklama

mgr inż. Piotr Buzała

Absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Od 2017 roku czynny zawodowo w branży drogownictwa w europejskim koncernie na terenie Niemiec, od 2022 roku na stanowisku kierownika budowy.

6 komentarzy

 1. 31 maja 2021

  […] Oblicz przemieszczenie poziome w punkcie C. Do ramy nie jest przyłożone żadne obciążenie zewnętrzne. Podpora w punkcie A przemieści się w […]

 2. 31 maja 2021

  […] zbudowany układ nazywamy układem podstawowym, jest to prosty sposób na rozwiązywanie układów ramowych, kratowych czy […]

 3. 1 czerwca 2021

  […] tej pory rozwiązując płaskie schematy statyczne belek czy też ram, widzieliśmy dokładnie w którą stronę kręci moment zginający. Na płaskich schematach […]

 4. 16 września 2021

  […] elementem obliczania belek, ram, a tym bardziej kratownic są zależności kątowe – trygonometria występująca między […]

 5. 27 listopada 2021

  […] Ramy […]

 6. 1 grudnia 2021

  […] celu obliczenia reakcji podporowych, czy to w belkach, ramach, kratownicach czy łukach musimy posiąść wiedzę z poprzednich stron poradnika „Mechanika […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.