Przekrój teowy i pozornie teowy
Spis treści
Przekrój teowy i pozornie teowy w przekrojach żelbetowych. Zanim przejdziemy do wyznaczenia zbrojenia w elementach o przekroju teowym, bądź pozornie teowego wprowadzimy pojęcie momentu płytowego, które pomoże nam w klasyfikacji danego przekroju.
W praktyce inżynierskiej rzadko zdarza się sytuacja, gdzie mamy do zaprojektowania same belki o przekroju prostokątnym. Dosyć częstym przypadkiem jest również przekrój teowy, który spotykamy np. przy obliczeniu żebra stropowego albo przy obliczaniu prefabrykowanej płatwi dachowej.
W procedurze obliczeniowej musimy zwrócić uwagę na sposób pracy naszego przekroju elementu. W przypadku przekrojów teowych możemy wyróżnić przekrój pozornie teowy i przekrój rzeczywiście teowy. Na samym początku brzmi to dosyć nieintuicyjnie jednak po zagłębieniu się w zagadnienie wszystko staje się proste.
Przekrój pozornie teowy
Przekrój pozornie teowy charakteryzuje się tym, że wysokość strefy ściskanej jest mniejsza bądź równa wysokości półki, a procedurę wymiarowania przeprowadza się jak dla przekroju prostokątnego (teraz już „pozorność” przekroju powinna być już w pełni zrozumiała).
Przekrój rzeczywiście teowy
