Podstawowe wykresy sił wewnętrznych z pamięci
Spis treści
Podstawowe wykresy sił wewnętrznych z pamięci. W tej części poradnika przedstawie 7 podstawowych wykresów, które musicie nauczyć się na pamięć! Dlaczego te wykresy sił wewnętrznych są takie ważne? Dlatego, że właśnie dzięki tym 7 wykresom dla prostych belek, będziecie mogli tworzyć wykresy bez obliczeń dla wielkich ram czy cięższych belek.
Wykresy sił wewnętrznych
Zacznijmy od wykresów z utwierdzeniem, są to 3 z 7 przykładów. Jeśli podpora jest właśnie utwierdzeniem mamy uproszczoną pracę, ponieważ nie musimy znać wartości reakcji podporowych. W belkach z podporami przegubowymi musimy znać wartość reakcji dla złożonych schematów, ale na razie to zostawmy. Zajmiemy się tymi zagadnieniami w kolejnym poradniku.
Belki z utwierdzeniem
Belka utwierdzona z siłą skupioną.
Siła znajduje się na krawędzi belki.
Belka utwierdzona z siłą rozłożoną
Siła działa na całej długości belki.
Ostatnim wykresem z podporą utwierdzoną, jest belka z przyłożonym momentem zginającym.
Belki swobodnie podparte
Belka z siłą skupioną na środku.
Belka z siłą skupioną P przyłożoną w dowolnym miejscu.
Belka z siłą rozłożoną działającą na całej długości.
Ostatnim wykresem będzie belka przegubowo podparta, z przyłożonym momentem zginającym.
To już wszystkie podstawowe wykresy belek z utwierdzeniem i podporami przegubowymi. Jeszcze raz powtórzę, że trzeba je umieć na pamięć! Jest to naprawdę obowiązkowa wiedza do narysowania bardziej złożonych wykresów. W kolejnym kroku będzie poradnik, jak rysować z pamięci wykresy dla konstrukcji złożonych.
Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że trening czyni mistrza. To że nauczycie się Państwo na pamięć tych wykresów nie oznacza, że będziecie rysowali je z łatwością. Musicie przerobić przynajmniej kilkadziesiąt różnych przykładów, należy zmieniać miejsce przykładania sił, wymiary konstrukcji etc. etc. To wszystko jest drogą do zdania egzaminu. Powodzenia!
3 komentarze
[…] Podstawowe wykresy sił wewnętrznych […]
[…] w jedno metrowych wycinku naszej płyty. Za schemat statyczny posłuży nam statycznie wyznaczalny układ swobodnie podparty, od którego powstają siły wewnętrzne jak […]
[…] zginający obliczymy bez wspomagania się programem obliczeniowym ze wzoru na moment zginający belki swobodnie podpartej statycznie wyznaczalnej. Do tego użyjemy następującego […]