Podstawowe wykresy sił wewnętrznych z pamięci

W tej części poradnika przedstawie 7 podstawowych wykresów, które musicie nauczyć się na pamięć! Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że właśnie dzięki tym 7 wykresom dla prostych belek, będziecie mogli tworzyć wykresy bez obliczeń dla wielkich ram czy cięższych belek.

Zacznijmy od wykresów z utwierdzeniem, są to 3 z 7 przykładów. Jeśli podpora jest właśnie utwierdzeniem mamy uproszczoną pracę, ponieważ nie musimy znać wartości reakcji podporowych. W belkach z podporami przegubowymi musimy znać wartość reakcji dla złożonych schematów, ale na razie to zostawmy. Zajmiemy się tymi zagadnieniami w kolejnym poradniku.

Podstawowe wykresy dla belek z utwierdzeniem.

Belka utwierdzona z siłą P. Siła znajduje się na krawędzi belki.

Belka utwierdzona z siłą rozłożoną. Siła działa na całej długości belki.
Ostatnim wykresem z podporą utwierdzoną, jest belka z przyłożonym momentem zginającym.

 

Teraz czas na belki z podporami przegubowymi.

Belka z siłą skupioną na środku.Belka z siłą skupioną P przyłożoną w dowolnym miejscu.
Belka z siłą rozłożoną działającą na całej długości.

Ostatnim wykresem będzie belka przegubowo podparta, z przyłożonym momentem zginającym.

To już wszystkie podstawowe wykresy belek z utwierdzeniem i podporami przegubowymi. Jeszcze raz powtórzę, że trzeba je umieć na pamięć! Jest to naprawdę obowiązkowa wiedza do narysowania bardziej złożonych wykresów. W kolejnym kroku będzie poradnik, jak rysować z pamięci wykresy dla konstrukcji złożonych.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że trening czyni mistrza. To że nauczycie się Państwo na pamięć tych wykresów nie oznacza, że będziecie rysowali je z łatwością. Musicie przerobić przynajmniej kilkadziesiąt różnych przykładów, należy zmieniać miejsce przykładania sił, wymiary konstrukcji etc. etc. To wszystko jest drogą do zdania egzaminu. Powodzenia!Zachęcamy do dalszej nauki. Wybierz materiał:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *