Podstawowe wykresy sił wewnętrznych z pamięci

W tej części poradnika przedstawie 7 podstawowych wykresów, które musicie nauczyć się na pamięć! Dlaczego jest to takie ważne? Dlatego, że właśnie dzięki tym 7 wykresom dla prostych belek, będziecie mogli tworzyć wykresy bez obliczeń dla wielkich ram czy cięższych belek.

Zacznijmy od wykresów z utwierdzeniem, są to 3 z 7 przykładów. Jeśli podpora jest właśnie utwierdzeniem mamy uproszczoną pracę, ponieważ nie musimy znać wartości reakcji podporowych. W belkach z podporami przegubowymi musimy znać wartość reakcji dla złożonych schematów, ale na razie to zostawmy. Zajmiemy się tymi zagadnieniami w kolejnym poradniku.


Belka z siłą rozłożoną działającą na całej długości.

Ostatnim wykresem będzie belka przegubowo podparta, z przyłożonym momentem zginającym.

To już wszystkie podstawowe wykresy belek z utwierdzeniem i podporami przegubowymi. Jeszcze raz powtórzę, że trzeba je umieć na pamięć! Jest to naprawdę obowiązkowa wiedza do narysowania bardziej złożonych wykresów. W kolejnym kroku będzie poradnik, jak rysować z pamięci wykresy dla konstrukcji złożonych.

Na koniec chciałbym jeszcze dodać, że trening czyni mistrza. To że nauczycie się Państwo na pamięć tych wykresów nie oznacza, że będziecie rysowali je z łatwością. Musicie przerobić przynajmniej kilkadziesiąt różnych przykładów, należy zmieniać miejsce przykładania sił, wymiary konstrukcji etc. etc. To wszystko jest drogą do zdania egzaminu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *