Podpory
Spis treści
Rodzaje podpór w statyce i mechanice. W tym poradniku poznamy rodzaje podpór, jakie mogą pojawić się w waszych projektach. Podpory są to elementy, które odbierają punkty swobody na przykład w belkach, ramach, kratownicach czy też łukach.
Różne podpory mają określoną ilość reakcji podporowych, odpowiednia ilość, odpowiednio rozmieszczonych podpór tworzy układ statycznie wyznaczalny oraz geometrycznie niezmienny, ale o tym o będzie w kolejnym poradniku. Czerwone strzałki są to reakcje, a ich ilość zależy od rodzaju podpory.
Bardzo ważna uwaga na początek.
Zwrot grotów strzałek (kierunek działania reakcji) leży w naszej kwestii, w którą stronę będzie skierowany (tzn. sami przyjmujemy kierunek reakcji).
Od tego zależy czy reakcja w obliczeniach reakcji podporowych będzie z wartością dodatnią czy ujemną. Oba wyniki będą dobre, ale ostrzegam, że jeśli wyjdzie nam reakcja na minusie to w późniejszych obliczeniach jest większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu, dlatego osobiście proponuje narysować jeszcze raz układ, który obliczaliśmy i przyjąć prawidłowy zwrot. Prawidłowy zwrot to taki, w którym reakcja ma wartość dodatnią.
Rodzaje podpór w mechanice
Poniższe rysunki przedstawiają rodzaje podpór oraz ilość posiadanych reakcji wraz z oznaczeniami. Dodatkowo obszerny opis każdego rodzaju podpory pomoże Państwu w zapamiętaniu jakiego rodzaju reakcje podporowe występują w każdej podporze.
Podpora przegubowo nieprzesuwna
Podpora przegubowo nieprzesuwna jest jedną z najczęściej spotykanych podpór w projektach, jak i w późniejszym wymiarowaniu. Podpora ta odbiera dwa stopnie swobodny, to znaczy że, w ich miejsce powstają dwie następujące reakcje podporowe:
-Pionowa (Va)
-Pozioma (Ha)
Nie zapominajmy, że pozostaje jeszcze jeden stopień swobody, a mianowicie możliwość obrotu wokół własnej osi, co sprawia, że podpora ta nie jest w stanie zatrzymać momentu zginającego.
Podpora przegubowo przesuwna

Analogicznie to poprzedniej podpory przegubowej, ta również jest w pierwszej trójce najczęściej spotykanych w projektach, jak i na kolokwiach. Podpora przegubowo przesuwna jest w stanie odebrać jedynie jeden stopień swobody, a więc posiada 1 reakcje:
-pionową (Ra)
Tutaj zaznaczę, że podpora ta, może być przyłożona do schematu w poziomie, a to sprawi, że odbierze poziomy stopień swobody. Najważniejszą informacją do zapamiętania jest, że odbiera ona stopień swobody prostopadły do podpory. Jeśli jest umiejscowiona pionową, posiada reakcję pionową, a jeśli pozioma to powstaje reakcje właśnie pozioma.
Utwierdzenie

I moja ulubiona podpora. Można na nią powiedzieć, że jest to jednoosobowa armia, ponieważ zastosowanie tej podpory odbiera od razu wszystkie trzy punkty swobody. posiada 3 reakcje:
-poziomą(Ha)
-pionową(Va)
-moment zginający(Ma)
Przegub

Teraz bierzemy przegub od lewej strony i również mamy dwie reakcje:
-pionową(Va)
-poziomą(Ha)
Wartości po obu stronach są takie same, ale zwroty reakcji są odwrotne, tak aby równoważyły się wzajemnie. Więcej na ten temat w kolejnych częściach poradnika.
Łyżwa pionowa
Mając już wstępną wiedzę na podstawie czterech poprzednich podpór możemy zauważyć, że łyżwa jest podporą, która pozostawia możliwość swobodnego ruchu poziomego lub pionowego. W tym przypadku łyżwa pionowa odbiera właśnie możliwość ruchu w poziomie oraz możliwość obrotu wokół własnej osi. Łyżwa pionowa posiada dwie reakcje podporowe.
-poziomą(Ha)
-moment zginający(Ma)
Widzimy, że w dalszym ciągu nie odbiera ona wszystkich trzech punktów swobody, jak to było w przypadku utwierdzenia, pozostaje możliwość ruchu w pionie.
Łyżwa pozioma

Analogicznie jak do łyżwy pionowej, łyżwa pozioma umożliwia ruch podpory w poziomie i odbiera ona dwa punkty swobody, na których miejsce powstają dwie reakcje podporowe:
-pionową(Va)
-moment zginający(Ma)
Bardzo ważna uwaga na sam koniec. Wszystkie przedstawione powyżej podpory i ilość ich reakcji ma zastosowanie jedynie w układach dwuwymiarowych! Wprowadzając trzeci wymiar, co stanie się w kursie mechanika budowli, ilość reakcji ulegnie zwiększeniu.
Jeśli poznałeś już wszystkie podpory i ich reakcje to śmiało możesz zaczynać zapoznawać się z kolejnymi krokami tego poradnika.
Gotowy? Ruszamy dalej…
18 komentarzy
[…] siła tnąca działająca w podporach na kierunku osi Y wynosi Ty,max = 43,42 kN. Wykresy sił wewnętrznych dla obu kierunków […]
[…] między krawędzią podpory lub obwodem powierzchni obciążonej i najbliższym uwzględnianym w obliczeniach zbrojeniem na […]
[…] _s} – naprężenie w rozciąganym zbrojeniu w środku rozpiętości (we wsporniku na podporze) pod obciążeniem obliczeniowym w stanie granicznym […]
[…] przyjęto w węźle podporowym A dwie płytki kolczaste jednostronne typu M16 o wymiarach 209×559mm. Należy zastosować kliny […]
[…] działanie momentu zginającego jest zerowe (podpory) lub znikome (w pewnej odległości od podpór). Naszym zadaniem najogólniej pisząc jest właśnie znalezienie tej odległości na jakiej […]
[…] osi podpory aż prawie do jednego metra x2=0,99m możemy zredukować zbrojenie główne w kierunku osi Y As1,y […]
[…] mamy dobrane zbrojenie ze względu na ścinanie dla skrajnej podpory w osi A. Pozostało nam jedynie jedno miejsce, gdzie oddziaływanie sił ścinających jest bardzo […]
[…] stanu obciążeń.Dopuszcza się obliczanie płyt ciągłych jako szeregu przęseł swobodnie podpartych. Należy wówczas zabezpieczyć przekroje podporowe przed nadmiernym zarysowaniem. Pole przekroje […]