Płaski układ sił zbieżnych

Układ sił, których linie działania przecinają się w jednym punkcie nazywamy zbieżnym układem sił. Układ taki może występować na płaszczyźnie (płaski układ sił), jak i w przestrzeni (przestrzenny układ sił)

Płaski układ sił zbieżnych

O wiele łatwiej jest nam rozpatrywać jedną siłą wypadkową stworzoną z kilku pojedynczych, aniżeli uwzględniać w obliczeniach za każdym razem kilka sił działających na pewien układ, właśnie dlatego tematyka układów sił jest bardzo ważnym elementem układanki o nazwie statyka. Wychodzę z założenia, że jeden obrazek mówi więcej niż tysiąc słów porównajmy mnogość sił w płaskim układzie do znalezionej wypadkowej tegoż układu sił.

 

Na podstawie powyższego obrazka z łatwością można stwierdzić, że przeprowadzanie obliczeń jest po stokroć łatwiejsze uwzględniając jedną siłę wypadkową powstałą z układu sił przedstawionego po lewej stronie. Nie można zapomnieć o aksjomatach statyki, czyli o zasadach których nie sprawdzamy, a przyjmujemy jako pewniki. Jeden z nich mówi, że wektory sił mogą przesuwać się wzdłuż linii swojego działania, nie zmieniając przy tym swoich wartości. Widzimy przecież, że siły P1, P2 itd. nie przecinają się w dosłownym znaczeniu tego słowa, ponieważ ich początki są odsunięte od punktu przecięcia, ale przesuwając siły możemy doprowadzić do sytuacji, w którym będą się one stykać w punkcie zero.

Wyznaczenie wypadkowej płaskiego układu sił zbieżnych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *