Para sił i moment oraz twierdzenie o parach sił
Spis treści
Para sił i moment. Para sił jest to układ dwóch sił o równych wartościach, lecz o różnych zwrotach. Ramieniem pary sił nazywamy odległość między liniami działania obu tych sił. Tak więc suma momentów tych sił względem dowolnego punktu wynosi
\bar{M_{0}}=\bar{r_{1}}*\bar{P}-\bar{r_{2}}*\bar{P}
Przy czym ujemny znak drugiej części działania wynika z przeciwnych zwrotów wektorów sił P.
Przy czym samo znakowanie momentów sił przedstawia się następująco.
Moment pary sił
Jeśli obliczamy moment sił względem dowolnego punktu to powstają nam, jak w działaniu powyżej, promienie – wektory \bar{r_{i}}, które to mówią o odległości między początkiem siły, a punktem docelowym momentu. Zobaczmy na poniższej grafice jakie promienie – wektory powstaną i jakie powstają między nimi zależności.
Widzimy na powyższym obrazku, że pojawiły się trzy promienie wektory \bar{r_{1}}, \bar{r_{2}} oraz \bar{r_{0}}. Wektory \bar{r_{1}} oraz \bar{r_{2}} są to promienie względem, których liczymy moment pary sił, a wektor \bar{r_{0}} jest to wektor odległości między dwoma siłami. Między nimi zachodzą następujące zależność.

W tym miejscu czas na bardzo ważne stwierdzenie. Moment pary sił jest niezależny od wyboru punktu 0 i jest wielkością stałą, a jego wartość równa się iloczynowi wartości jednej z sił i odległości między siłami (ramieniem pary sił), co udowadnia następujące równanie.
Równanie momentu pary sił do punktu zero wygląda następująco.
Zastąpmy teraz wektor \bar{r_{1}} zależnością, którą poznaliśmy nieco wyżej, otrzymamy
\bar{M_{0}}=(\bar{r_{2}}+\bar{r_{0}})*\bar{P}-\bar{r_{2}}*\bar{P}co daje nam

i teraz sprawdźmy, czy zastępując drugi wektor \bar{r_{2}}, również otrzymamy koniec końców moment pary sił, to znaczy siła razy ramie

Widzimy więc że moment pary sił jest naprawdę niezależny, to znaczy że jego wartość nie zmienia się w zależności od punktu 0, czyli od punktu do którego ten moment liczymy. Wektor momentu M jest skierowany prostopadle do płaszczyzny działania pary sił, a jego zwrot można określić za pomocą zasady śruby prawoskrętnej.
Twierdzenia o parach sił
- Dwie pary sił o tej samej płaszczyźnie działania są sobie statycznie równoważne, gdy mają równe momenty.
- Zachowując nie zmieniony moment, parę sił można przenieść do dowolnej płaszczyzny równoległej do jej płaszczyzny działania.
- Dwie pary sił działające w jednej płaszczyźnie można zastąpić przez jedną parę sił działającą w tej płaszczyźnie o momencie równym sumie momentów dwóch par.
- Dwie pary sił działające w przecinających się płaszczyznach są równoważne jednej parze sił o momencie równym wektorowej sumie wektorów tych par.
Cechy pary sił
Na podstawie powyższych twierdzeń, możemy określić jakimi cenami charakteryzują się pary sił.
- Parę sił można dowolnie przenosić pomiędzy płaszczyznami, ponieważ nie ma to wpływu na wektor momentu.
- Zwiększenie lub niezmniejszenie siły można równoważyć proporcjonalną zmianą długości ramienia, zabieg ten powoduje, że wartość momentu pozostaje niezmieniona.
- Parę sił można zrównoważyć inna parą sił o równym module (wartości) wektora, ale przeciwnym zwrocie.
- Każdą parę sił możemy zastąpić momentem oraz każdy moment możemy zastąpić parą sił.
Podsumowując najprościej jak się da para sił to nic innego jak jedna z sił razy odległość pomiędzy siłami (ich ramie).