Ogrzewanie domu lodem
Spis treści
Ogrzewanie domu lodem jest innowacją w Polsce, a standardem na zachodzie Europy? Ogrzewanie domów za pomocą ciekłego azotu zimną i klimatyzacja domu latem w jednym, dodatkowo brak kosztów użytkowania i zero emisyjność. Cudowne rozwiązanie ogrzewanie domu lodem, czy i gdzie tkwi haczyk?
Ogrzewanie domu lodem
Metoda ta polega na pozyskaniu ciepła wytwarzanego na wskutek zamarzającej wody. Zastosowanie owej technologii swoją sławę zyskało początkowo na zachodzie Europy, w krajach takich jak Niemcy, Austria czy Holandia. Wykorzystywano ją głównie w domach jednorodzinnych, ale również w wielu innych rodzajach obiektów przemysłowych. Proces ten jest idealną alternatywą przy braku zgody na odwierty i sondy geotermalne oraz w znaczący sposób odciąża nasz portfel. Zbiornik o pojemności 10m3 (umieszczony poniżej strefy przemarzania) zostaje wypełniony wodą, czystą, wodociągową, gdyż wody z innych źródeł narażają zbiornik na występowanie różnych zanieczyszczeń i osadów. Powstawanie alg i mułu może spowodować pogorszenie wymian cieplnych na rurach umieszczonych w wodzie. Przy użyciu pompy ciepła, lodowata ciecz zostaje pobierana do momentu jej skrzepnięcia.
Cały schemat przebiegu procesu oraz elementów wchodzących w skład tego systemu grzewczego wygląda następująco.
Natomiast wnętrze zbiornika na wodę wygląda tak.
Roczny bilans energii
Dla pojedynczej pompy o mocy grzewczej 10kW, jeden zbiornik lodowy jest wystarczający. Dostarczy odpowiednią ilość ciepła w danym okresie grzewczym. Temperatura wody w zasobniku w ciągu roku znacząco się zmienia. W trakcie okresów przejściowych może osiągnąć poziom około 20°C, a w zimnych 0°C.
Schemat zamarzania wody
W zimie woda zamarzając przy stałym poziomie – 0°C, dostarcza dodatkowe ilości ciepła. Przy pomocy wymienników ciepła nasz zbiornik generuje energię. Wraz z jej poborem spada temperatura wody (aż do momentu zamarznięcia). Dochodzi wówczas do tzw. przemiany fazowej, która jest najważniejszym elementem operacji o nazwie „ogrzewanie lodem”. Następnie zbiornik regeneruje się poprzez absorber powietrzno-słoneczny. Po roztopieniu lodu i spadku temperatury wody wewnątrz zbiornika cały proces zaczyna się na nowo. Proces ten przebiega następująco.
Źródła energii
Jednym z najważniejszych aspektów jest fakt, iż podczas tego procesu wykorzystuje się ciepło z kilku miejsc, m.in. z: powietrza, słońca i gruntu. Ostatnie z nich, nawet przy kompletnie zamarzniętej wodzie jest w stanie zapewnić dodatkowe ciepło. W najcieplejszych porach stanowi główny jego magazyn. Ponadto możemy zastosować zbiornik również podczas innych pór roku, gdyż w lecie będzie mógł doskonale schłodzić każdy budynek. Jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla okazałych gmachów, w których zapotrzebowanie na chłód jest duże, a tradycyjne systemy chłodzenia generują spore koszty.