Nominalna grubość otuliny – przykład obliczeniowy
Spis treści
Nominalna grubość otuliny – przykład obliczeniowy na podstawie wytycznych eurokodu EC2.
Cała procedura określenia nominalnego otulenia znajduję się w rozdziale 4 normy, a poniżej zaprezentowany został przykład obliczeniowy wyznaczenia nominalnej otuliny zbrojenia dla ławy fundamentowej. W dużym uproszczeniu całe obliczenia można wyjaśnić następującym działaniem.
cnom = cmin + Δcdev
Materiał ten jest kontynuacją poradnika właściwości mechaniczne stali i otulina zbrojenia, który zawiera teoretyczne informacje o otulinie zbrojenia, a w tym materiale wykonamy przykładowe obliczenia doboru grubości otuliny.
Otulina przykład obliczeniowy
Dane wejściowe:
- ława fundamentowa bloku mieszkalnego
- pręty ułożone w zwykły sposób o średnicy 12mm
- beton C25/30
- brak dodatkowej ochrony stali
- nie zastosowano stali nierdzewnej
- brak zastosowania systemu zapewnienia jakości, w którym otulenie betonem objęto pomiarami
- maksymalny wymiar ziaren kruszywa 32mm
Określenie otulenia minimalnego cmin
Norma określa wartość cmin jako maksymalną z trzech wartości:
cmin =max {cmin,b; cmin,dur + Δcdur,γ – Δcdur,st – Δcdur,add; 10,00mm}
- Minimalne otulenie ze względu na przyczepność cmin,b
Patrzymy na 4.4.1.2(3) i odczytujemy wartość cmin,b z Tablicy 4.2. Dla naszego przykładu mamy ułożenie prętów zwykłe, a maksymalny wymiar kruszywa to 32mm, więc cmin,b = 12,00mm. Ponadto zwracamy uwagę na zapis pod tablicą i stwierdzamy, że nie jest konieczna zmiana wartości cmin,b, gdyż nie mamy do czynienia z konstrukcjami sprężonymi/kablobetonowymi.
- Minimalne otulenie ze względu na warunki środowiska cmin,dur
- Jako konstruktorzy musimy określić klasę ekspozycji danego elementu konstrukcyjnego. Wg Tablicy 4.1 określamy klasę ekspozycji jako XC2 ze względy na mokre, sporadycznie suche warunki panujące przy powierzchni betonu, a ponadto norma podpowiada, że ta klasa jest odpowiednia dla wielu fundamentów.
- Określamy również klasę konstrukcji wg PN-EN 1990:2004 na podstawie Tablicy 2.1 jako S4, gdyż nasza konstrukcja jest ławą fundamentową bloku mieszkalnego
- Sprawdzamy kryteria w tablicy 4.3N. W przykładzie nie jest konieczna modyfikacja klasy konstrukcji nie jest konieczna.
- W naszym przypadku mamy styczność ze zwykłą stalą zbrojeniową (nie sprężającą) więc do określenia cmin,dur używamy Tablicy 4.4N. W przykładzie dla klasy konstrukcji S4 i klasy ekspozycji XC2 wartość cmin,dur = 25,00mm.
- Składnik dodawany ze względu na bezpieczeństwo Δcdur,γ
- Wg uwagi w punkcie 4.4.1.2(6) wartości cmin = max(12,00mm; 25mm+0mm-0mm-0mm; 10,00mm)=25,00mm zalecaną jest zero i taką też przyjmiemy w naszym przykładzie, Δcdur,γ = 0,00mm
- Składnik dodawany ze względu na stosowanie stali nierdzewnej Δcdur,st
- Do zazbrojenia ławy fundamentowej nie zastosowano stali nierdzewnej, więc Δcdur,st = 0,00mm
- Zmniejszenie minimalnego otulenia ze względu na stosowanie dodatkowego zabezpieczenia Δcdur,add
- Nie zastosowano dodatkowej ochrony, więc Δcdur,add = 0,00mm
Ostatecznie minimalna otulina wynosi: cmin = max(12,00mm; 25mm+0mm -0mm-0mm; 10,00mm)=25,00mm
Określenie odchyłki otulenia Δcdev
- Wg p. 4.4.1.3(1)P należy zastosować dodatek minimalnego otulenia o wartości 10mm. Nie zmniejszamy odchyłki zgodnie z p.4.4.1.3(3), gdyż nie stosujemy systemu zapewnienia jakości. Δcdev = 10,00mm
- Na szczególna uwagę zasługuje tutaj p.4.4.1.3(4), który wspomina o układaniu betonu na nierównych powierzchniach i dodatkowych odchyłkach z tego tytułu. W naszym przykładzie przyjmujemy, że ława zostanie wykonana na podlewce z chudego betonu, tak więc ostatecznie Δcdev = 10,00mm.